Erzurum’da 10 Son Teşrin Atatürk’ü Ihtifal töreni

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yıldönümünde Erzurum’da törenlerle anıldı.

Yâd etkinliklerinin geçmiş bölümü Havuzbaşı’ndaki Atatürk anıtı uğrunda yapıldı. Anıta çelenk bırakılmasının peşi sıra saat 09.05’te iki dakikalık kaçınmak duruşunda bulunuldu. Bayrakların yarıya indirildiği, sirenlerin çalındığı tırsmak duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı okundu. Havuzbaşı’ndaki törene Ilbay Okay Memiş, 9. Kolordu Başbuğ Vekili Tugay Berat Enerjik, Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Gömlek, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çokça sayıda askeri erkan katıldı.

Atatürk anıtı önündeki törenin ardından Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda planlı anma törenine geçildi. Anma töreninde ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra günün deme ve önemini tamlayan konuşmalar Türk Telekom Nurettin Futbolcu Içtimai Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhammet Totik ve 9’uncu Kolordu ve Garnizon Komutanlığı’nca görevlendirilen ayrımsız subay eliyle yapıldı.

Konuşmaların peşi sıra program, Palandöken Nevzat Karabağ Rum Lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı ‘Tarih Cesurları Yazar’ temalı Oratoryonun sunulmasının ardından sona erdi. – ERZURUM

Share: