Eti Üniversitesi ile Azerbaycan Ustalık Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı

Çorum Eti Üniversitesi ile Azerbaycan Beceri Üniversitesi beyninde işbirliği protokolü imzalandığı bildirildi.

Hitit Üniversitesinden yapılan yazılmış açıklamaya bakarak, Hitit Üniversitesinin ihtisaslaşma alanı olan “Araba ve İmalat Teknolojileri” alanını havi işbirliği protokolü, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüce Osman Öztürk ile Azerbaycan Maharet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayet Veliyev yoluyla imzalandı.

Protokol kapsamında Azerbaycan Üniversitesinin, Karabağ’de hayata geçireceği ve “Makine ve İmalat Teknolojileri” alanını havi projelere Eti Üniversitesi akademik destek sağlayacak.

Açıklamada ifadelerine vadi verilen Öztürk, Hitit Üniversitesinin 2020 yılında Türkiye’bile “Araba ve İmalat Teknolojileri” alanında ihtisaslaşan biricik üniversite olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Üniversitesi ile imzalanan protokolle ikili lisans diploma çalışmaları yapılacağını, antrparantez mektepli ve akademisyen hareketliliği ile Erasmus+ çalışmalarının ivinti kazanacağını vurguladı.

“Bir Tane budun iki celal” şuuruyla bölgesel kalkınmaya ve iki ülkenin gelişimine yardım sağlayacak projelerin başlatılması gerektiğini bildiren Öztürk, “Güya işbirliklerin daha çok çok yavaş aynı sonuç üretmediği ayrımsız çabuk dönemde yaşıyoruz. İyi tıpkısı potansiyele eş olan Çorum, bölgesinde genişlik aşkın imalat ve dış satım eden bir kent. Mutedil uygulayım bilimi düzeyinde ihracat kapasitesinin Türkiye ortalaması yüzdelik 31, Çorum’un mutedil teknoloji ihracat kapasitesi yüzde 37. Türkiye ortalamasının 7 benek üzerinde.” ifadelerini kullandı.

Öztürk, Eti Üniversitesinde 270 Azerbaycanlı öğrencinin yetişek gördüğünü, işbirliği protokolüyle bu sayıyı artırmayı hedeflediklerini aktardı.

Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi nedeniyle kutlanan 8 Teşrinisani Zafer Günü’nü kutlama fail Öztürk, protokol imza töreninin hakeza benzeri günde yapılmasının kendileri üzere üstelik manalı olduğunu kaydetti.

İmza törenine Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın bile katıldı.

Share: