Gün Batısı Karadeniz’in kırsal kalkınmasına 108 milyon teklik BAKAP desteği

TR81 Günindi Karadeniz ve TR82 Kuzey Küçük Asya Bölgeleri’nde rustik kalkınmaya müteveccih ekincilik ve kırsal turizm temalarında para ve bakım üretimini heveslendirme eden 108 milyon 493 bin teklik bütçeli “TR81-82 Garp Karadeniz Havza Kalkınma Programı (BAKAP)” Uran ve Teknoloji Bakanlığı aracılığıyla onaylandı.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda TR81 Bölgesi’nde Gün Batısı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), TR82 Bölgesi’nde ise Şimal Rum Kalkınma Ajansı (KUZKA) eliyle uygulanacak izlence çerçevesinde seçme iki bölgede mecmu 29 projeye destek sağlanacak.

Üretim altyapısı, tarımsal uran ve rustik turizme destek sağlanacak

TR82 Yıldız Rum Bölgesi’nde Kastamonu, Sinop, Çankırı illerinde uygulanacak BAKAP çerçevesinde, Güdümlü Proje Desteği (GPD) yöntemiyle kırsal kalkınmaya müteveccih ekincilik ve rustik turizm temalarında servet ve hizmet üretimini isteklendirme edici, sürdürülebilir, yenilikçi ve ihtiyacı gerçekten hissedilen projeler hayata geçirilecek.

Program ile bölgede rustik kalkınma hedefleniyor

Izlence ile TR82 Bölgesi’nde rustik nüfus yoğunluğu, zirai istihsal durumu ve kırsal turizm potansiyeli dikkate alınarak hazırlanan projelerle sağlanacak gelişmenin kırsal kalkınmayı sürüklemesi hedefleniyor. Bunun birlikte kırsal gelirin artırılması ve kırsalda kazançlı faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ile göçün önlenmesi ve tersine göçün sağlanarak, toprak nüfusunun artırılması, nüfusun kırsalda tutunması, buğulanmış tabiiyet oranının azaltılması ve güre nüfusun artırılması, kırsal altyapının geliştirilmesi ve kırsal refahın artırılması kabilinden nihai sonuçların elde edilmesi bekleniyor.

Izlence çerçevesinde desteklenecek projelere, kalkınma ajansları proje ve cümbüş destekleme yöntemlerinden biri olan güdülebilen proje desteği çerçevesinde proje başına, proje uygun maliyetinin yüzdelik 75’ine kadar teberru desteği sağlanacak.

TR82 Bölgesi’nde 16 proje hayata geçiriliyor

Bölgede uygulanacak programda, zirai üretimin artırılması, istihsal altyapısının, tarıma dayalı sanayinin ve kırsal turizmin geliştirilmesi öncelikleri dikkate alınarak projeler hayata geçirilecek. Izlence çerçevesinde TR82 Bölgesi’nde 16 projeye KUZKA tarafından hep 41 milyon 150 bin teklik mevhibe desteği sunulacak.

Projelerin evleviyet temaları dikkate alındığında ise TR82 Bölgesi’nde uygulanacak 16 projeden, 3’ü rustik turizmin geliştirilmesine, geriye küsurat 13 proje ise tarımsal hedeflere müteveccih hazırlandı. – KASTAMONU

Share: