İngiltere’de hemşireler önümüzdeki kamer elan şişman aynı grev planlıyor

İngiltere’dahi hemşireler, hükümetin uzlaşmaya yanaşmaması yerinde Gücük Ay’a henüz şişman bir greve gideceklerini açıkladı.

Royal College of Nursing (RCN) Sülale sonuna kadar müzakerelerde ayrımsız ilerleme sağlanamazsa, ilk defa İngiltere’de greve hayat hakkı bulunan kamu üyelerini kapsayacak tıpkı davet yapacaklarını duyurdu.

Hemşireler bu ay dahi greve çıkmıştı.

Öte yandan hükümet üstelik belli sektörlerde işçilerin greve gezinti hakkını kısıtlayacak bakir bire bir düzenleme konusunda çalışıyor.

Hemşireler enflasyondan yüzdelik 5 yüksek bir bindirim murat ediyor. Enflasyonun zirveye çıktığı noktadan hesaplanırsa bu yüzde 19 bir zam anlamına geliyor.

Fakat bazı haberlerde, yüzdelik 10’luk aynı teklifi kabul edebileceklerine müteveccih bilgiler üstelik meydan alıyor.

Hükümet ise bindirim oranına bağımsız kurulların karar verdiğini ve bu miktarın ödenmesine imkan olmadığını vurguluyor.

RCN Genel Sekreteri Yassılaşmış Cullen, Başvekil Rishi Sunak’ın tutumunu “mebde fitneli, çekinmeden ve siyasal açıdan düşüncesizce” olduğunu söyledi:

“Başvekil önceki başta hemşirelere biraz rüya vermişti fakat yedi günün arkası sıra hiçbir kadem atmaya niyeti yokmuş gibi gözüküyor.

“Hemşireler sadece hak ettikleri değeri koymak istiyor.

“aksi hâlde hemşireler mesleklerini bırakmaya bitmeme edecek.”

Sağlık Bakanlığı’ndan aynı sözcü, bu sene tıpkısı milyondan çok çalışanlarına yıllık yer bir iki 1.400 sterlinlik remiks yaptıklarını söyledi:

“Bu remiks, geçen sene amme görevlilerine sunulan yüzde 3’lük zamma eklenmiş adına yapıldı.”

Başbakan Sunak, Cuma Namazı haset konuyla ilişik açıklamasında, bu düğümün çözülmesini umduğunu söylemişti.

Hükümetin grevleri kısıtlamaya yönelik planı yasalaşırsa keyif, eğitim bilimi, muvasala ve kâh eleştiri sektörlerde işçiler greve çıkarken galiba sayıda işçinin çalışması zorunlu tutulacak.

Share: