İstanbul Başakşehir’de 450 içtimai konutun yapılacağı arazi ilk defa görüntülendi

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gelgel zaman yaptığı açıklamayla Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı toplumsal göz projesine vatandaşların ciddi demet gösterdiğini ve referans sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Sosyal bölük ve yer satışı başvurularının Teşrinievvel kocaoğlan sonuna büyüklüğünde süreceğini açıklanan Icra Vekili Çalım, müracaat fayrap etmek üzere şartları bile uzun uzadıya paylaştı. Çekicilik, “Müracaat yapacak vatandaşlarda İstanbul üzere yeryüzü aşkın net 18 bin liralık, ev genelinde ise arz aşkın 16 bin liralık olması şartı aranacak.” dedi. Nazır antrparantez 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde bundan sonra misafir olduğunu belirterek ailesinin geliri hangi kadar olursa olsun hane geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK?

Nazır Alım’un konuyla ait düzenlenen basın toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare beyninde değişecek. Fiyatları da 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkma. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

“İKİ ÇEŞİT ARSA VAR”

Göz amaçlı arsa satışına ilgili bilgelik veren Nazır Çekicilik şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, öz evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki asıl arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak hane büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan toplanmış karşılık ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği benzeri yöntemle arsasını takanak. İkincisi ise; paylı parseller olacak. Burada bile basamak büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan mecmu bedel ve 937 liradan başlayan taksitlerle, gene 10 sene vadeyle ve faizsiz bir şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

İSTANBUL’DA 450 KONUTUN YAPILACAĞI ARAZİ İLK NÖBET GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan Cumhuriyet tarihinin bu bildirme balaban içtimai göz projesi kapsamında İstanbul’üstelik de tamam 6 ilçede 50 bin hane yapılması planlanıyor. Başakşehir’de 450 konutun inşa edileceği arazi ise zaman ilk defa görüntülendi.Share: