İzmir yerli haberleri: Dikili’de Firez, Yazın ve Tekellüm Rüzgarları Esti

Dikili Belediyesi, 10 aktarılma boyunca düzenlediği etkinliklerle 7’den 70’e bütün kaza sakinlerini literatür, ekin ve sanatla buluşturdu.

“Mektup Dikili’üstelik Evire Çevire” sloganıyla şehir tarihinde ayrımsız prensip imza atan Dikili Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) iş birliği ile 22-28 Ağustos 2022 tarihleri ortada  “1. Dikili Mektup Günleri”ni düzenledi.

Dikili 75. Sene Park’ında gerçekleşen 1. Dikili Betik Günleri’nin açım konuşmalarını, CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Malatya Mebus Iye Ağbaba, Dikili Belediye Reisi Adil Kırgöz ve YAYKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Elif Akkaya yaptı.

CHP Tümen Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre, CHP Fırka Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Uğurlu Bingöl, CHP İzmir Saylav Sevda Erdan Tığ, CHP Ankara Mebus Sebep Kayaç, CHP 25-26. Periyot Mebus Zeynep Altıok, CHP Tümen Meclisi Üyesi Yaşar Seyman devlet gündemine ilgilendiren görüşlerini, Mektup Günleri boyunca paylaştılar.

Etkinlikler kapsamında Emre Kongar, İhsan Eliaçık, Sedef Kabaş, Mine Söğüt, Sulh İnce, Ürkmek Öztürk, Şükrü Erbaş gibi ülkenin maruf gazeteci, edip ve şairleri, görüşme ve imza etkinliklerinde okurlarıyla tıpkısı araya geldi. Bir hafta süresince binlerce mektup seçeneği sunan 62 yayınevinin stantları Dikili ve şehir dışından gelen vatandaşlardan ciddi ilişki gördü.

DİKİLİ’DE 30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE FESTİVAL COŞKUSU

Kültür görüşme etkinliklerine aleniyet vermeyen Dikili Belediyesi, 30-31 Ağustos ve 1 Eylül 2022 tarihlerinde 36. Dikili Kültür, Demokrasi ve Iş Festivali’ni düzenledi.  Binlerce vatandaşın katıldığı 100. Yıl Galibiyet Korteji ile 30 Ağustos Utku Bayramı’nın üstelik kutlandığı festivalin önce gününde küşat konuşmalarını, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kalaba Mebus Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer ve Dikili Şehremini Adil Kırgöz yaptı.

Festival kapsamında mutluluk gündeminin değerlendirildiği panellere dil cambazı kendisine CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Saylav Şanlı Öztunç, CHP Yüksek Disiplin Oturmuş Başkanı ve Artvin Mebus Murat Bayraktutan, CHP Yüksek Sıkı Müesses Üyesi ve İzmir Mebus Ateş Parçası Polat, CHP Öğür Meclisi Üyesi ve Ankara Saylav Garaz Emir, CHP İzmir Saylav Tasavvur Bakan, CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, akademisyenler Prof. Dr. Sabah Yeli Davutoğlu Şenol Prof. Dr. Hazar Övgün, siyaset bilimci Dr. Büyük Kişi Taşcıer katıldı.

Festivalde Türkiye’nin yeryüzü doğru enstrüman gruplarından Eskimemiş Irlamak ve pop müziğin ünlü isimlerinden Kükremek Uluğ fon aldı, Yıldırak ve Behzat Uygur Tiyatrosu’nun “Benzen Kardeşler” oyunu sahnelendi. Yazar- Direktör Nebil Özgentük’ün ” Cumhuriyet’e Uzanan Defa” ve “Kadınlarımız, Hazar ve Demokrasi” konulu belgesel sunumları gerçekleşti.

3 dolaşma süren curcuna süresince  Merbutiyet Yolu’nda Aerobik Raks-Pilates-Yoga  etkinlikleri düzenlendi. Kadın Hakları Parkı’nda Dikili Belediyesi Fayans-Seramik, Islak Keçe, Yağcıbedir Halı Yapı Sergisi, Nurhayat Türkmen Fotoğraf Sergisi, Dikili Belediyesi Bala Fotoğraf Kursu Sergisi, Dikili Fotoğraf Kulübü’nün Karma Fotoğraf Sergisi stantlardaki yerlerini aldı. Ayrıntılar, Uğraş Tercan Tiyatrosu’nun palyaço, tahta ayak, palavra şişirme, yüz boyama, kukla ve tiyatral canlandırma etkinliklerinde düzenli aralık geçirdi.

BAŞKAN KIRGÖZ: “DİKİLİ, 10 DEVIR SÜRESINCE EDEBİYATI, HARS  VE SANATI KOMPLE MEŞBU YAŞADI”

Dikili Belediye Reisi Adil Kırgöz, “Şehir tarihinde tıpkı öge henüz imza atarak ‘1. Dikili Betik Günleri’ni gerçekleştirdik. Dikili’mizin sokaklarında edebiyat konuşuldu, şiirler okundu. Güneşin yer iyice battığı kayran Dikili’mizde denizden sağ meltemin getirdiği iyot kokusu, betik kokusuyla birleşerek bilcümle kenti sardı. Ülkemizin zer  edebiyatçılarını, yazarlarını, şairlerini, aydınlarını, siyasetçilerini imza etkinlikleri ve söyleşilerde halkımızla buluşturduk. 62 yayınevinin binlerce mektup seçeneği sunduğu  stantlarımız kentimizde zinde hatta mekân iklim ve ilçelerden gelen  haddinden fazla sayıda vatandaşımızın bağlam odağı oldu” dedi.

“ŞIŞMAN ZAFER’İN 100. YILINI FESTİVALİMİZ İLE TAÇLANDIRDIK”

‘1. Dikili Mektup Günleri’nin arkası sıra 36. Dikili Hars, Demokratlık ve Emek Festivali’ne bile ocak sahipliği yaptıklarını tamlayan Başbuğ Kırgöz, şunları söyledi:

“Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Iri Galibiyet’in 100. sene dönümünde 30 Ağustos Bayramı’mızı halkımızın katılımıyla 100. Yıl Zafer Korteji’i ile taçlandırdık. 3 dönüş süren festivalimizde ülkemizin kızıl siyaset insanlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını halkımızla buluşturduk. 1 Eylül Acun Sulh Günü’nü da bu vesileyle kutlamış olduk. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. Şimal Ege’nin projektör yıldızı Dikili’mizi firez ve müzakere kenti ika yolunda azimli adımlarla ilerliyoruz.”

Share: