Karadeniz’de son 2 ayda yağışlar, güzeşte yıla göre yüzdelik 58 azaldı

KÜRESEL ısınmanın etkileriyle yağmur rejiminin değiştiği Şarki Karadeniz’üstelik, haziranda 109,4 kilogram yağış ile serencam 90 yılın yağış rekoru kırılırken, izlem fail aylar ise kurak geçti. Meteorolojik verilere göre, güzeşte yıl orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde ortalama yüzde 58 elan az yağış zımnında bölgede akarsu kaynakları bile azaldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Bu sene Karadeniz’dahi çok aşkın sel olmaması, haddinden fazla biberli konvektif gök curcunalı sağanak yağışların detaylı müddet ve peş peşe olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Küresel ısınmanın etkileriyle Maşrık Karadeniz Bölgesi’nde serencam aylarda mütenakıs yağışlar, susuzluk tehlikesini bile beraberinde getirdi. Maşrık Karadeniz’da, haziranda 109,4 kilogram yağış ile son 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, izlem eden aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere bakarak, güzeşte yıl temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin ayrımsız dönemlerinde sayı farkı yüzdelik 58 elan beş altı yağışın düştüğü bölgede, kaynakları kurumaya başlayan içmece suyunda güçlük yaşanması riski ortaya daha çok. Bölgede yağışların yeryüzü aşkın etkilediği Ordu’üstelik, orak ayı ayında 11 ilçedeki 336 noktada toprak kayması ve göçü yaşandı. Ağustos ayında ise Rize’nin Ilişki ilçesinde, Artvin’birlikte merkeze tutkun Eroin köyünde, Giresun’un Keşap ilçesinde kıtipiyoz çaplı hâkim ve heyelanlar meydana geldi.

‘KONVEKTİF YAĞIŞLAR ART ARDA OLMADI’İstanbul Ustalık Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kürsü Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, başat ve kuraklığın yevmiye değil ölçüsüz meteorolojik davranışlar olduğunu söyledi. Kadıoğlu, bu olayların gelişigüzel çağ olmasının beklenmediğini kaydederek, şunları söyledi:  “Maalesef temas yağmurda hâkim uyarısı verir olduk zira öz yataklarında haddinden fazla aşkın yanlış ve ayrılmış yerleşme var. Bu yıl Karadeniz’dahi haddinden fazla çok baskın olmaması, çok yara konvektif gök patırtılı sağanak yağışların detaylı müddet ve arka arkaya olmamasından kaynaklanıyor. Kimi Zaman biraz çevrim baran yağar, yerey ve dereler suya doyar. Bunun peşine gelen çok kuvvetli bora yağışta artık suyu yerey ve dereler tutmaz, taşmaya başlar. Böyle şerait yoğun geldiği ahit dere yataklarında akarsu genleşip taşar. Dere yatağında çevirgeç, çatı kere varsa bunlar bile zarar görür. Lüks hava şartlarını genişlik az 500 yılda yağabilecek yer keskin yağışı fikren evlerimiz yerleştirmemiz, köprülerimizi ve yollarımızı yapmamız lazım. Bunları körlemeden yaptığımız devir genişlik kıtipiyoz yağışlarda de art arda ve sürekli yağdığı ant başat tehlikesi oluyor. Bu birlikte alışılagelen değil. Çıktı yağmur tahmini uyarısından tekessür baskın tahmini oluyor. Herhangi Bir baran dominant, değme sıkıntı benzeri afete dönüşüyor. Bu de akilane aynı madde değil. Bu üstelik yerleşimden kaynaklı aynı kapsam.”‘YAĞIŞSIZ PERİYOT KURAKLIĞA DÖNÜŞTÜ’

Şarki Karadeniz’bile bu yıl çok fazla kar yağışı olduğunu ve ilkbaharda derelerin coştuğunu nâkil Prof. Dr. Kadıoğlu, “Bu sene Karadeniz’e çokça kar yağdı. Kayran şeş suları olmayan yerey örtüsü gelişmemiş birlikte olsa suyla beslendi. O yüzden ilkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, aynı uzaklık sular çokça kuvvetliydi amma basit, bodur aynı yağışsız devir, kurak periyotta çabucak Karadeniz’üstelik durumu kuraklığa dönüştürdü. Şu anda fındığını yok etmek isteyenler bu işe seviniyor. Hiçbir zaman albeni herkesi memnun etmez. Şu anda yağışsız periyotta sıcaklık, kıtlık var amma bir yandan insanlar fındığını kurutabiliyor. Öyle bir zait tarafı var” diyerek konuştu.

Share: