Kapıkule Hat Kapısı’nda etraflı kurgu kuyrukları oluştu

Türkiye’de sevdikleriyle birlikte almanak izinlerini nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine periyot yolculuğunda Kapıkule Eksen Kapısı’nda metrelerce uzayıp giden anahtar kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve yıllık izinlerini memleketlerinde nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi birlikte atak akış yaşadıkları Avrupa ülkelerine devir yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere görünmek amacıyla yola çıkan gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizgi Kapısı’nda tafsilatlı şalter kuyrukları oluşturdu. Gümrükte sıranın kendilerine gelmesini bekleyen gurbetçiler, sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar çevrim yolunda Türkiye’den dokunaklı ayrılıyor. Ayrıca araçların yolda beklememesi üzere 1750 şalter kapasiteli otoparka yönlendiriliyor.

“Gümrüklerde aşırı trafik var”

Tatilini Türkiye’de geçirdikten sonraları yaşadığı Almanya ülkesine dönme boşaltmak amacıyla gümrükte fasıla bekleyen Ilgım Ertuğrul, “Begayet gidiş geliş yoğunluğu olduğundan hava berduş durumda olduklarını anlatım ederek, “Bulgaristan ve Sırbistan eksen kapılarını açmaz, hep tıpkı veca benzeri sıkıntı çekiyoruz. Tığ vatanımızı ve sevdiklerimizi bağışlamak amacıyla geliyoruz. Vatana gelirken tüylerimiz dikleşmiş olmakla bu arada ruh atışlarımız hızlanıyor amma hoşgörüsüz dönüşümüz çok dokunaklı oluyor. Tatilimiz boyunca İstanbul Gebze’de, Bartın, Kargaşa ve biraz yerde henüz kaldık şuan ise izansız dönüyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan bizi bu zulümden kurtarsın”

Gümrükte bekleyişlerinin çileye döndüğünü tamlayan gurbetçi vatandaşlardan Hamdi Karacıkay, Avusturya’ya gideceğini söyleyerek, “Hırvatistan ve Sırbistan eksen kapılarında erzel oluyoruz. Ayakyolu ihtiyacımızı de göremiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan murat ediyoruz, oralara üstelik bir umum atıp bizleri bu zulümden kurtarsın. Annemden babamdan ayrıldım üzülüyorum ama ne yapayım gençler orada bizi burada gidip geliyoruz. Demin Avusturya’nın Dornbirn kentine gidiyorum. Buradan arkadaşlarıma, anneme babama herkese selamlarımı yoluyorum” şeklinde konuştu.

“Avrupa’üstelik ezan sesinden mahrum kalıyoruz”

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde iznini ailesiyle geçirdikten sonra yaşadığı Hollanda’nın Amsterdam kentine gideceğini tamlayan, Ünsal Önal, “Geride sevdiklerimizi ve sunturlu hatıralar bırakıyoruz. 11 kamer ezan sesinden yoksun gurbette kalıyoruz. Gelirken ayrı bir sıkıntı, giderken ayrı ayrımsız çile çekiyoruz. Bu değme sene tekrarlanan aynı proses haline geldi. Deminden tığ bunu bundan sonra kendimizi alıştırarak çıktığımız üzere çileden feyiz bekleme süremiz ne kadar olursa o kadar mebzul tamam. Biz 3-5 saatleri artık beklemekten saymıyoruz. Sırbistan’ın ve Bulgaristan tahril kapılarında saatlerce bekliyoruz. Ülkemiz bu mesail amacıyla benzeri çözüm yolu bulursa bizim amacıyla daha nazik imkanlar sağlanacak. Bizde bu şekilde daha kısa tıpkısı sürede evimize, yuvamıza erişmiş olacağız. Ülke büyüklerimiz bu sorunlar için girişimlerde bulunursa onlara bile ayrıca gönül borçlusu oluruz” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: