30 Ağustos Utku Bayramı

TBMM Kadın Erkek Punt Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve DÜRÜST Öğür Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 30 Ağustos Utku Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Aksal, mesajında, 1919’da Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile küllerinden tıpkı yurt doğduğunu belirtti.

Türk milletinin 30 Ağustos’ta kazandığı utku ile bu toprakların sonsuza çatışma münezzeh yurdu olacağını mecmu dünyaya zar ettiğini rapor fail Aksal, şunları kaydetti:

“Şişman Taarruz’un zaferle sonuçlandığı bu mutlu günün sene dönümünde bizler benzeri önsezi ve düşüncelerle herhangi bir geçen dönüş milletimizi aynı etap henüz öteye öğütmek üzere çalışmaya devam ediyoruz, edeceğiz.

Daha tüvana adımlarla eskimemiş Türkiye amacında, istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna martir düşmüş kül ecdadınızı minnetle ecnebi ediyor, tamlık vatandaşlarımızın 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı kutluyorum.”

Keşan Şehremini Helvacıoğlu

Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, 30 Ağustos Utku Bayramı dolayısıyla rey yayımladı.

Helvacıoğlu, mesajında, 30 Ağustos zaferiyle Türk milletinin bağımsızlığının perçinlendiğini belirtti.

Zaferle istiklal üzerine asla ödün verilmeyeceğinin tarihe gömlek düşüldüğünü belirten Helvacıoğlu, “Milli mücadelemizdeki ruh, ülke, millet sevgisi ile tesanüt ve angajman anlayışı, bizim için sefer gösterici olmaya bitmeme edecek, birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışanları gelişigüzel ahit zir edecektir. Çok şükür kim bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan Cumhuriyetimiz, muazzez milletimizin azmi ve gayreti sayesinde her sabık dolaşma daha birlikte kalkınmakta, daha da güçlenmekte, muasır medeniyetler seviyesinin konusunda ayazlık yolunda kararlı ve güvenli adımlarla ilerlemektedir.” ifadelerini kullandı.

İYİ Fırka İl Başkanı Tütüncü’nün mesajı

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü, 30 Ağustos Yengi Bayramı nedeniyle rey yayımladı.

Tütüncü, mesajında, 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan Halas Savaşı ve Milli Savaşım sürecinin 30 Ağustos 1922’de büyük zaferle sonuçlandığını belirtti.

Zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Düzlük Muhaberesi ile Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık ortamında can onuruna kavuştuğunu ifade fail Tütüncü, “30 Ağustos Utku Bayramı’nı candan kutluyor, özellikle milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşları oluşmak için bilcümle şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi minnet ve şükranla selamlıyorum.” diye niteleyerek kaydetti.

Share: