Kâr suyu alırken bu etkenlere ilgi: Bir Nice hastalığı tetikleyebilir

Yemiş suyu alırken bu etkenlere ilgi: Birçok hastalığı tetikleyebilir

MARDİN – Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Basri Cidal, taşkın kenarlı gıdaların tüketilmesiyle birçok hastalıkta yüzde 15 ile 30 ortada artışa hastalık olduğunu değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Doç. Dr. Hasan Basri Cenk, meyve sularının dizin kısmına bakılması gerektiğini belirterek, sonuç suyu ifadesi dimdik tıpkısı meşrubat imajı verilmekte olduğunu söyledi. Meğer ürün suyu görünümünde olan ve ambalajları birbirine benzeyen dört kol hazır meşrubat yayın bulunmakta olduğunu aktaran Dr. Cenk, “Umum ortada bu dört grup içecek de ürün suyu olarak değerlendirilebilir. Bu dört kol ürünün içerikleri ve sağlığa beklenen etkileri birbirinden ağız ağıza farklıdır. Bu farkların çokça bereketli bilinerek hangi sonuç suyunun tüketileceğinin tercih edilmesi gerekir. Ambalaj ve aut dekor itibarıyla önce bakışta birbirine çok benzeyen bu mahsulat muhteva olarak çok farklıdırlar dedi.

Bu dört kol ürünün içerikleri ve sağlığa muhtemel etkileri birbirinden ağız ağıza farklı olduğunu kaydeden Dr. Uğraş, “Bu farkların çok ferah bilinerek ne kâr suyunun tüketileceğinin yeğleme edilmesi gerekir. Ambalaj ve dış dekor itibarıyla geçmiş bakışta birbirine çok mail bu mahsulat zımni kendisine çok farklıdırlar. Yüzde 100 yemiş suyu yazan ürünler, elden sonuç suyu içerir. İçinde boya, tatlandırıcı ve aynı azık ulama maddeleri bulunmaz. Ara Sıra havari adına limon tuzu diyerek aşina limon asidi eklenebilir. Bu sebeple, ürün suyu ifadesi öncelikli tercih sebebi türlü. Meyve nektarı yazan mahsulat ise alelumum yüzdelik 40, 50 civarında kâr içerirken, ilave kendisine değişik tatlandırıcılar eklenir” diye niteleyerek konuştu.

Bazı nektarlara yardım maddesi dahi eklenebileceğini dile getiren Dr. Kavga, “Arz saf yapıda ve yer bir iki yardım maddesi içeren yemiş nektarları, yemiş suyundan sonradan ikinci tercih olabilir. Kimyevi ve bileşimli tatlandırıcılar yerine natürel şeker eklenen kâr nektarları kısmen elan metin ayrımsız yeğleme cins. Meyveli içecekler ise yüzde 10, 20 üzere az miktarda ürün içeriğine değişik ilave ulama maddeleri ile elde edilir. Katılan gıda yardım maddelerinin sayısı ve miktarı arttıkça, yüzdelik 100 yemiş suyuna bakarak daha riskli duruma dönüşür. Sonuç Hoş Kokulu içecekler ise çokça birkaç miktarda yemiş içeren yahut tek semere içermeyen, neredeyse ağız ağıza azık boyaları, çeşitli ulama maddeleri ve aromalarla kâr suyu görüntüsü bırakılmış içeceklerdir. Katıksız semere suyuna genişlik uzak ve yer yapay karışım içeren yapıt grubu ürün hoş kokulu içeceklerdir” şeklinde konuştu.

“Meyveli içeceklerde ve yemiş hoş kokulu içeceklerde gördüğünüz renkler meyveden artma içindeki boyadan kaynaklanmaktadır” diyen Dr. Uğraş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu mahsulat bir nice azık katkı maddesi içermektedir. Kimyevi ve bileşimli boyalar ve koruyucular, tatlandırıcılar, etanol tazammun ihtimali olan aromalar ile tuhaf ve riskler barındırabilecek sentetik ayrımsız içecek ortaya çıkmaktadır. Çoğunun içinde kabilinden neredeyse on paralık yemiş yoktur ya bile az miktarda meyve vardır. Kimyevi boya, bileşimli tatlandırıcı, kimyevi apotr, kimyasal karışımlı aroma ile ürün suyu görüntüsü, tadı ve kıvamı verilmiştir.”

“diyabet görülme sıklığının yüzdelik 15 arttığı gösterilmiştir”

Lüks (ultra) mamul gıdaların daima ve efdal miktarda tüketilmesi sonucunda, obezite sıklığının arttığı, ruh yaradılış hastalıklarının küşade kendisine henüz çok görüldüğü, metabolizma bozukluklarını içeren hastalıkların yüzdelik 30 arttığı, çabucak yüzde 10 daha fazla çılgın mamul azık tüketimi ile şeker hastalığı görülme sıklığının yüzdelik 15 arttığı gösterildiğine değinen Dr. Kavga, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Antrparantez mide, bağırsak hastalıkları, depresyon, kanserler, muafiyet kaybı ve astım kadar bir nice hastalığın artışıyla taşkın meful besin tüketilmesi ilişkilendirilmektedir. Bu sebeple yer dosdoğru tagaddi biçimi genişlik tabii gıdaların tüketilmesidir. Alelhusus bebeklerde ve çocuklarda, yeryüzü beş altı katkı maddesi içeren, sunma doğal ve en az işlemden eski gıdaları tercih etmeliyiz. Çünkü faziletkâr miktarda kimyasal katkıya maruz kalmanın kalıcı zararları söz konusu türlü.”

Katiyen yemiş suyu tüketilecekse, sağlık risklerini ayn önüne alındığında, öncelikle yüzde 100 yemiş suyu, henüz sonraları kâr nektarı başvuru edilebileceğini kaydeden Dr. Kavga, “Yemişli içecekler ve sonuç aromalı içecekler çokça haddinden fazla birkaç miktarda sonuç içerdiklerinden ve bir nice kimyevi gıda ulama maddesinin ilave edilme ihtimalinden çevre kayırıcı sağlığı açısından riskli gibi. Mıhlı gıda tercihi için minimum aynı hikmet gereklidir. Yüzdelik 100 sonuç suyu, su, süt, ayran, aynı şerha limon sıkılmış sade beyaz zehir suyu kadar katıksız içecekler çok faydalıdır. Ağır Ezgi tüketilebilir.” ifadelerinde bulundu.

Share: