KASTAMONU – TBMM Başkanı Şentop Kastamonu Üniversitesinin akademik sene açılışında konuştu (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde dünyada hareketli benzeri talih haline getirmemiz gerekiyor. Bu savaşım takkadak siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, hisse senedi dünyamızın, hepimizin eş tıpkısı mücadelesidir. ” dedi.

Kastamonu Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı küşat töreninde mütekellim Şentop, eskimemiş eğitim talim yılının cümle öğrencilere kırnak olması temennisinde bulundu.

Kastamonu’nun Mili Mücadele’nin kilit şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Şentop, İstiklal Yolu’nun buradan başladığını hatırlattı.

Üniversitelerin Türkiye’de kuruldukları, geliştikleri tarihten bu yana çok makro bire bir noktaya geldiğini söyleyen Şentop, hele son 20 yılda üniversite sayısında kilolu artış olduğuna belen etti.

Şentop, “Şu an itibarıyla kamu üniversitesi olarak 131 üniversitemiz, kazanç üniversitemiz olarak üstelik 78 üniversite var. Toplam 209 darülfünun var. Değme ilimizde en az benzeri üniversite bulunuyor.” diye konuştu.

Üniversitelerin açıldığı zamanlarda akademisyen ve fiziksel eksiklikler nedeni ile “Üniversite beğenmek akilane mudur?” diye tartışmalar olduğunu anlatan Şentop, “Sonunda 2006’da açılan Kastamonu Üniversitemiz zaman geldiğimiz noktada 29 bine mümasil öğrenci ile neşelilik gösteriyor. Zat akademisyenini yetiştirmiş durumda. Benzeri yerde üniversiteyle ilişkin bu adımları alaşağı etmek gerekiyordu. Gelişigüzel şehirde tıpkı darülfünun olması ve üniversiteler arası nitelik yarışının bitmeme etmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın değişim süresince olduğunu vurgulayan Şentop, şunları dile getirdi:

“Acun çok makro ayrımsız değiş süresince. Yirminci çağ başlarında iki büyük savaşla acun düzeni kurulmaya çalışıldı amma gerçekte aynı akort kurulamadı. Ayrımsız uzaklık çevrim, aynı devre arası kadar ortaya çıktı. Düpedüz 20. yüzyılın sonlarında, 20. yüzyılın hep paradigmaları, bir nice çalım yapılış atıl ayla geldi. Yaşanan pandemi ile bu arada değişimin hızlandığını görüyoruz. Tıpkı asıl değişimi ile de cebin karşıyayız. en son mail coğrafyamızda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile ortaya sâdır tıpkısı savaş var. Bu savaşın çabucak bölgemiz değil hep dünyayı, acun barışını etkileyebilecek aynı kaynak kazanması gizil namına olabilir gözüküyor.”

“Çatışmaların kısık olduğu ayrımsız coğrafyadayız”

Türkiye’nin çokça majör tıpkı coğrafyada düz aldığına bel fail Şentop, “Türkiye’nin jeostratejisi çokça koskocaman. Bunun bize kazandırdığı birtakım avantajlar, birtakım dezavantajlar dahi var. Çatışmaların kırıcı olduğu tıpkısı coğrafyadayız. İstikrarsız ülkelerin, yönetilemez kuzuluk mevrut ülkelerin bulunduğu coğrafyadayız. Irak, Suriye, ambargolarla köşeye sıkıştırılan İran, müstacelen kuzeyimizde Ukrayna, Rusya, ayrımsız yanımızda Yunanistan. Böyle aynı coğrafyadayız.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’ye yönelik arada sırada gâh eleştiriler özne sınırlı dışındaki muhataplarımıza, ‘Böyle tıpkısı coğrafyada sizin ülkeniz olsaydı herhalde uzun bir zaman emanet imkanı bulamazdınız.’ diye niteleyerek ifade ettim. Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde, dünyada faal bir talih haline getirmemiz gerekiyor. Bu uğraş sadece siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, gelişim dünyamızın, hepimizin kuma tıpkı mücadelesidir. Eskimemiş aynı dünya kurulacak ve 20. yüzyılın paradigmaları ile sürmesi kabil değil.”

“Tıpkısı merkezimizin olması geçişsiz”

Şentop, bilginin akıllıca kullanılmasının önemine birlikte değinerek şunları kaydetti:

“Bir merkezimizin olması geçişsiz. Yerlilik anlamında söylüyorum. Cihanşümul bilgiyi kazanmak, o anlamda haddinden fazla mebzul büyümüş girmek gereklidir ama tam değildir. Bunu en son Fetullahçı Terör Örgütü’nün karşılaştığımız yapılanmasında görüyoruz. Türkiye’nin bildirme zeki çocuklarını genişlik gani şartlarda yetiştirmeye çalıştılar ama onlar Türkiye’de çarpış yaptı, anayasal düzene cebin geldi, 251 vatandaşımızın martir olmasına, 2 bin 550 civarında vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdiler. Çokça mebzul yetiştirilmiş tıpkısı insanın bire bir zamanda Türkiye’ye ilişkinlik hissi zarfında olması lazım.”

Kastamonu Üniversitesi Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, AK Öğür Kastamonu milletvekilleri Hakkı Idraksiz ve Metanetli Polat, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltalı, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Çarkıt Azamet Bakanı Tasavvur Başesgioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Dikici üstelik katıldı.Share: