KIRIKKALE – Çobanlık özne mektepli baştan eğitime kazandırıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca ölçülü “Eğitimle Yeniden Mülakat” projesi kapsamında, Kırıkkale’birlikte çobanlık işleyen 17 yaşındaki dinç eğitime dahil edildi.

Proje doğrultusunda kentte çeşitli nedenlerle terbiye ve öğretimin dışında mütezayit öğrenciler baştan sistem içerisine alınıyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hayati Santral, El Terbiye Merkezi Müdürü Ahmet Ülker Tığ ve yetkililer, ortaokulun ardından 3 yıldır eğitime devam etmeyerek köyünde çobanlık eden Karakulak Aktepe ve ailesini görüşme etti.

Tekrar okula başlaması konusunda Aktepe’yi inandırma fail Santral, öğrenciye ibret kitapları, çanta ve merkez bağış etti. Antrparantez, öğrencinin bariz liseye kaydı yapıldı.

Telefoncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlığın başlattığı “Eğitimle Baştan Mülakat” projesi çerçevesinde, Kırıkkale’üstelik eksiksiz çocukların eğitime dahil olması amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Kırıkkale’birlikte orta öğretimde okullaşma oranının yaklaşık yüzde 98’lerde olduğunu anlatan Santralci, şöyle konuştu:

“Esas eğitimde ise bu oran yüzdelik 99’larda. Kırıkkale’da mecburi eğitim çağında olup değişik nedenlerle eğitime devam edemeyen 313 çocuğumuz olduğunu belirleme ettik. Bu çocukların yetişek ve öğretimin içerisine alınması için bap husus, köy karye geziyoruz. Hedefimiz, zorunlu yetişek çağında olup, öğrenimine bitmeme edemeyen hiçbir çocuğumuzun kalmaması. Bakanımızın üstelik bu konuda haddinden fazla kesin talimatı var. Bu anlamda mümasil köylerimizden birine geldik ve Resul’umuzu bulduk. Bu çocuklarımızı sistemin içerisine karışma ediyoruz. İnşallah eğitimsiz çocuğumuz kalmayacak.”

Çobanlık eden Karakulak Aktepe de çıplak liseye kaydının yapıldığını dile getirdi.

Share: