Kütahya’daki toplu küşat töreninde mütekellim Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terbiyesizce sıkılmadan ‘İşsizlik var’ diyorlar, hangi işsizliği ya?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Nazik Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Dolgun Küşat Töreni’nde konuştu. Buradaki konuşmasında yurttaşlardan esasen ‘çıdam’ isteyen Erdoğan, “Biz Ekincilik Kredi Kooperatifleri ile vatandaşa daha bozuk mahsulat satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım bozuk para eser almaya devam edecek. Biraz sabır ve artık destek istiyorum” dedi.

“YETER Kİ İŞ İSTESİN VATANDAŞ, İŞ”

Kütahya’da açılan fabrikalarda istihdam edilen yüzlerce kişi olduğuna ve bu sayının günden güne artacağına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonlarında ülkede aylaklık sıkıntısı olduğunu söyleyenlere birlikte reaksiyon gösterdi. Erdoğan, “Bir da edepsizcesine, yüzlü yüzlü diyorlar ki başıboşluk var, ne işsizliği ya. Yeter kim aksiyon istesin vatandaş hareket. Ama hangi diyor, ‘Benim istediğim üzere hisse senedi yok'” ifadesini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Sizlerle en üst 2019 Mart’ta yüz yüze kucaklaşmıştık. Bilahare araya salgın girdi ve kısaca 3,5 yıl aradan sonra deminden sizlerle bir aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Kütahya’evet gelerek hem sizlerle hasret kısaltmak, hem zafer sevincimizi kabullenmek, hem da tamamlanan eserlerin açılışını yarmak istedik. Geçtiğimiz perşembe günü Ahlat’ta Cuma günü üstelik Sayın Bahçeli ile gelişigüzel Malazgirt’teydik.

Hükümdar Alparslan Bizans’ın cazibeli hükümdarı Diyojen’in adetçe yüksek ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Savaş ile asırlardır tükenmez benzeri maksat ve hırsla bizi bu topraklardan atmak isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu bire bir kat henüz zar ettik. Selçuki ve Osmanlı’nın mirasını devralan cumhuriyetimizin kuruluşuna revan nöbet arak ve kanla döşenmiştir.”

“BU MİLLET, O İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI İZMİR’DEN DENİZE DÖKTÜ”

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya taşıyan milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’dahi eskimemiş aynı destanın girizgahını yapmıştır. Bu millet, o vicdanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Dun yukarı tıpkısı sayıya eş Türk ordusunun kaybı yemeden içmeden yüzdelik 6,5 civarında… Büyük Saldırı ve akabindeki çatışmalar, acun askeri tarihine arz kudretli topyekun çarpışma örneği kendisine geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı kendisine tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz bu topraklarda kanıyla, canıyla yırtmıştır.

“MÜCADELENİN HEMEN SİLAH VE PARAYLA KAZANILMADIĞINI SISTEM GÖRDÜ”

2023’e hazır mıyız? Husus konu eskimemiş benzeri fetihe amade mıyız? Bu dönemde İslam dünyasının dört bir yanından, kendileri bile binbir yoklukla canlı dostlarımızdan ülkemize müzaheret yağmıştır. Balaban Saldırı öncesi birlikte, bire bir zaman olduğu gibi, ülkenin askeri gücünden mali kaynaklarına büyüklüğünde tamam imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin yalnız silah ve parayla değil, imanla, inançla, azimle kazanıldığını sistem gördü.

“SUBAYINDAN ERİNE GELIŞIGÜZEL ASKERİMİZİ ŞÜKRANLA YABANCI EDİYORUM”

Birinci Acun Savaşı’nda dört bir yanda yedi düvele cebin savaşçı, mukavim haddinden fazla yerde fütuhat kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta aygın baygın bırakılmıştı. Yurt topraklarını dört bir yandan işgale başlayan antagonist, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. Mustafa Kemal, Kocatepe’birlikte kullanılmamış tıpkı destanın adeta girizgahını yapmıştır. İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle saksı komutan Mustafa Eksiksizlik Ağır’yı, Fevzi Hissetmek Ciddi, İsmet Ciddi’yı subayından erine beher kahraman askerimizi rahmetle, şükranla özge ediyorum. Milletimizin son iki asrı kayıplar ve yeniden ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 asırlık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken bile bütün inancımızı metanetli umudumuzu kıvrak tuttuk. Bugün tıpkı sembolü ego Kütahya’dahi görüyorum. Bu sayede seçme badireyi atlattık, oyunları bozduk.”

“HÜKUMETE GELDİĞİMİZDE, DEMOKRASİSİ ZAYIF BİR TÜRKİYE DEVRALDIK”

“Milli mücadeleyi kazanan milletimiz, Cumhuriyet’in kurulmasının peşi sıra hayal ettiği, mütekâmil, kalkınmış Türkiye’ye yayılmak üzere hayli aramak mecburiyetinde kaldı. Kalkınma hamlelerimizin, demokratlık girişimlerimizin önü kesilirken, milli ve manevi değerlerimizi zılgıt eden her gelişmenin önü açılmıştır. 2. Acun Savaşı sonrası, bizden daha print şartlarda kalkınma ve demokrasi mücadelesine giren ülkeler kısa sürede defa alırken, biz rastgele 10 yılda benzeri yaşadığımız darbelerle sürekli patinaj yaptık. Bu hoppadak kendi eksikliklerimizden, hatalarımızdan kaynaklı değildi. Türkiye’nin seçme alanda gabi kalması üzere kurulan o mekanizmalar anca güçlüydü ki, gür oruçlu girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu.”

“RASTGELE ALANDA ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Hükumete geldiğimizde, 2 asırdır ast yapısı boşlama edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi gelişmemiş mevdu, politik ve askeri gücü törpülenmiş benzeri Türkiye devraldık. Hızla kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık enfrastrüktür eksikliklerini 20 yılda tamamlayacak benzeri büyük kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, enerjiye, sanayiye, tarıma, temas alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkardık.

“YEKPARE TERÖR İNLERİNİ KAFALARINA GEÇİRDİK Mİ?”

Gelişmiş ülkeler karışma kamu dünyanın dengeleri allak bullak olurken biz hedeflerimize makul yürüyüşümüze duruluk vermedik. Demokraside de seçme kesimden vatandaşımızın adalet ve özgürlüklerini geliştirerek eksiksiz çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Terörle savaşım Türkiye’nin sorunlarında evvel sırada mıydı? Gabar’a, Cudi’ye Tendürek’e Bestler Deresi’ne girdik mi? Cemi yildiri inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?”

“AVRUPA RAFLAR ABES…”

“Akıbet dönemde milletimizin canını yakıcı bazen sıkıntılar var ama bu dünyanın da sorunu. Bütün mütekâmil ülkelerin hakeza tıpkı sorunları yokmuş gibi davrandığına bakmayın. Bak doğalgaz bulamıyorlar… Marketlerin rafları Avrupa’bile abes.”

“BİRAZ SABIR VE BUNDAN SONRA BINDI İSTİYORUM”

“Biz Ekincilik Güven Kooperatifleri ile vatandaşa daha fasit mahsulat satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım karışık işaret almaya bitmeme edecek. Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin ve politikaların günlük hayattaki yansımalarını henüz ferah göreceğiz. Az Buçuk sabır ve artık destek istiyorum.

Yaşadığımız onca hadiseye karşın hedefleri adım adım hayata geçirdik, eksikleri dahi derakap tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz gelecek, içre bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. Ayrımsız asır evvel Balaban Taarruzu ve ülkemizi elbet istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye’yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya’nın da çehresini değiştirdik. 20 yılda Kütahya’ya toplamda 26 milyar lira envestisman yaptık. Bunu biz yaptık.”Share: