Mersin Ağacı haberi! Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği heyeti Aydın’a geldi

Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği heyeti Münevver’a gelerek değişik ziyaretlerde bulunup muhtelif incelemelerde bulunarak toplantıya katıldı.

Vazıh Valiliği KEZ ve Aut İlişkiler Bürosu’nun koordinasyonunda düzenlenen Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği (Re.C.O.Med.) ziyareti programı Ziyalı Adnan Menderes Müzesi ziyareti ile başladı. Münevver Kazı Bilimi Müzesi ziyaretinin arkası sıra Ziyalı Valiliği SUTAŞ ve Dış İlişkiler Bürosu ile INTERREG- Akdeniz Havzası Hudut Dışı İş birliği Programına yönelik kendisine gerçekleştirilen maharet güruh bitmeme etti. Toplantıda Aydınlık’ın ve ülkemizin zeytin ve zeytinyağı potansiyeline yönelik adına ayrımsız sunum gerçekleştirildi. Uzuv ülkelerle alay malay geliştirilebilecek teşrikimesai ve proje olanakları ele makbuz. Ülkemizin ilk kez yer alacağı Avrupa Birliği programı INTERREG’e müteveccih olarak Valiliğin koordinatörlüğü ve Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği’nin ortaklığı ile zeytinde sürdürülebilirlik, zeytin turizmi ve zeytinin biyolojik çeşitliliği konularında proje sunulmasında mutabık kalındı. Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği Umumi Heyet Toplantısı ile devam fail programda katılımcılar elan bilahare ilimizde zeytinyağı sektöründe neşelilik gösteren mütenevvi firmaları mülakat etti.

Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği, Akdeniz’deki eksiksiz ülkelerin ortak kökleri namına rapor edilen zeytin ve zeytinyağı üstüne Avrupa-Akdeniz Zeytin Yağı Kentler Zehir oluşturarak, zeytin yağının üretimini, ticaretini artırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla iş birliklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bağlantı, üyelerinin zeytin ve zeytinyağı kalitesini tezyit etmek, hesaplı değerini yükseltmek, aut pazara bollaşmak ve arz önemlisi da UNESCO yoluyla desteklenen ‘Akdeniz diyeti’ kendisine aşina beslenme tarzının yayılması gerektiğini vurgulayarak zeytin ve zeytinyağı tüketimini artırmayı hedefleyen etkinlikler gerçekleştiriyor. – AYDIN

Share: