Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’tan Sular Altında Artan Belde Yolu İçin Karayolları Genel Müdürlüğü’ne Davet: “Milas’ı Şu Çileden Kurtaralım”

ADLAR TURAN

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçede çalışkan olan sağanak yağışta sular altında artan Milas Yer Yolu’ndan naklen yayın yaptı. Karayolları Umumi Müdürlüğü’nün izin alanında bulunan yolun altyapısının yıllardır yapılmadığını söyleyen Tokat, “Milas halkı adına esasen davet da bulunuyorum. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkileri, bu yolu tıpkısı dakika evvel yapalım, tamamlayalım. Milas’ı şu çileden kurtaralım” dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yetki alanında kâin Milas Çevre Yolu, değme dokunaklı yağmur sonrası olduğu gibi bugün esasen göle döndü. Yolu kullanan sürücüler duruma başkaldırma ederken Belediye Başkanı Muhammet Tokat, kasaba amacında sosyal medya hesabından yaptığı enerjik yayınla Karayolları Genel Müdürlüğü’nü göreve çağırma etti.

“Şu anda Milas Kasaba Yolu’ndayım. Çok dokunaklı benzeri yağmur ve gidiş geliş var. Vatandaşlarımızın belde yolu ile ait şikayetleri, serzenişleri malumunuz. Biliyorsunuz bu posta, Karayolları Umumi Müdürlüğü’ne ilgilendiren bire bir kez. Şu anda kamyon ve anahtar yoğunluğu ile yağmurlarda çokça alçak tıpkısı gravite var. Bu yükü kaldırmıyor” diye niteleyerek sözlerine başlayan Tokat, şunları söyledi:

“Bundan 10 sene önce lüzumlu projeler yapıldı. Ancak üç yıl geçmiş ihalesi olmasına karşın cevap yokluğundan bu yolun yapımı yarım yamalak kaldı. Gördüğünüz kabilinden şu anda hem vasıta yoğunluğu hem üstelik yolun altyapısı olmaması, çokça dokunaklı su tutması sebebiyle alçak bir sevgili var burada. Bugün, bu kısık yağışta, hele şehrin bağırsak kesimlerinde, doğal gaz çalışması olan yerlerde da ufak tefek sıkıntılarımız var amma asıl sıkıntımız gördüğünüz kabil mekân yolunda. Ben, buradan Karayolları yetkililerine yeniden seslenmek istiyorum. Bu öğün, Milas’a yakışmıyor. Bu yolda icap trafiği kaldıramaması gerekse altyapısının olmaması cihetiyle ağır sorunlar yaşanıyor. Öncelikle bu yolun usulüne uygun ayla getirilmesi geçişsiz. Antrparantez yeniden bu kamyon trafiğini şehrin üst tarafına alacak şekilde başka çevre yolu çalışmasının üstelik hızlandırılması gerekiyor.”

“ŞU REZİLLİĞE, ŞU ÇİLEYE BAKIN”

Karayolları Umumi Müdürlüğü yetkililerine gereken çağrıları yaptıklarını fakat daha benzeri müdahalenin olmadığını belirten Komutan Tokat, açıklamasına şöyle sürdürdü:

“Altyapı namevcut bu yolda. Altyapı olmadığı üzere suyun gideceği tıpkı yer namevcut. Milas’ın altyapısına bütünleşmiş olmadığı için birlikte Milas’ın enfrastrüktür ile bu su maatteessüf buluşamıyor. Karayolları yetkililerine ayrımsız an geçmiş buranın açılması ile ilişik müstelzim çağrılarına yaptık ama daha ayrımsız müdahale bulunmayan. Yarın okullar açılacak ve trafik yoğunluğu daha üstelik artacak. Onun amacıyla 10 yıldan çok bekletilen, üç yıl önceki ihalesi yapılan mekân yolu projesinin bire bir an geçmiş tamamlanmasını istiyoruz. Şu rezilliğe, şu çileye bakın. Milletvekillerimiz defaatle istifham önergesi verdiler. Değme seferinde, ‘Bu yılki turizm sezonu bitsin, esasen başlanacak’ dediler. Bu proje tıpkısı birçok yıl evvel uygulamaya başlandı ama ödenek yok diye durdu. Kaç turizm sezonu bitti, bu yolu bire bir türlü yaptıramadık. Bire Bir zaman önceki Milas Yer Yolu’nu yaptıralım.”

Tokat, “Ülkemizin birçok yerinde, başkaca ilimizde üstelik kırım kadar gidiş geliş kazaları oluyor. Onlarca vatandaşımızı yollardaki bu düzensizliklerden kaybettik. Çevre yolu, özellikle bu kamyon trafiği ile bu asıl kazalara aday bire bir yerdir. Halkımızın sağlığını, canını tehlikeye atmayalım. Milas halkı adına gene çağrı üstelik bulunuyorum. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkileri, bu yolu bire bir an geçmiş yapalım, tamamlayalım. Milas’ı şu çileden kurtaralım” diye konuştu.

CHP Muğla Saylav Suat Özcan birlikte sabık Ulaştırma ve Madun Yapı Bakanlığı’na belde yolu ile ilişik verdiği soru önergesine gelen yanıtta, yolun turizm sezonu sonunda yapılacağının belirtildiğini söylemişti.Share: