Moda tasarımcısı Andıç, “Defile çabucak yıpranmamış mevsim kıyafet sergisi değildir”

Defileleri ve tasarımları ile dikkatleri üstüne çeken Cafer Andıç modanın yönünü muhavvil defileler karşı deneyimlerini anlattı. Defile nedir ve şüphesiz birleştirme edilir sorularına duruluk getiren ünlü moda tasarımcısı defilenin amacını açıkladı.

Cafer Andıç defilenin vakit kaybetmeden eskimemiş zaman giysilerin tanıtıldığı tıpkısı dünya olmadığını belirtti. Tıpkı ayin kabil özel ve şişman gösterilerin yapılabildiği beher organizasyonda aslında bire bir hikaye paylaşıldığını dile getiren Andıç, “10 zaman kabilinden gelişmemiş sürelerde nazik hikayeler anlatılıyor. Unutulmaz şovlar düzenleniyor. Arşivlere eklenen defileler moda tutkunlarının hafızalarına kazınıyor. Platformlar değişse dahi nümayiş hep bitmeme ediyor. Dijital platformlar üstünde bile yapılmaya başlanılan defile organizasyonları hususi çalışmalar ve nazik emekler ile ortaya çıkartılıyor. Ikonik defileler ile moda tasarımcıları tasarımlarını unutulmaz arkaç getirebiliyor” dedi.

Muhtıra, defilenin kuşkusuz birleştirme edilmesi gerektiği konusuna birlikte değindi. Defile dünyasının, moda sektörünün birey damarlarındandır diyen moda tasarımcısı Cafer Muhtıra defile hazırlığı çalışmaları karşı özet niteliğinde bilgiler paylaşarak, “Öncelikle defilede kullanılacak olan parçaların organizasyonu, defilenin hikayesini belirleyen mebde olmakta. Nazirsiz ve özele oluşturulan kıyafetler, ayrıksı yanda kıyafetleri üstünde en gür şekilde taşıyacak mankenler ile birleştirilir. İzleyici sayısının başlangıçta belirlenmesi de gösterinin yapılacağı mekanın makul olarak seçilmesinde ayrımsız kriterdir. Işık sisteminden yerleşme düzenine ongun aynı işporta üzere vacip tamam parametrelere dikkat gösterilmesi gerekir. Podyum boyutu ve dayanak noktası özellikleri göz önünde bulundurularak maharet kendisine bir dava yaşanmasının önüne geçilmektedir. Kişiselleştirme efektleri ve müzikleri ile defileler benzersiz arkaç getirilmektedir” diye konuştu.

Cafer Andıç defileler için özelleştirme çalışmalarının öneminden birlikte bahsetti. Muhtıra, “Özellikli tıpkısı enstrüman grubu ile hizmet etmek, klişelerin dışına geçmek akılda mütezayit kaliteli bir defile amacıyla uygulanabilir adımlardandır. Defile organizasyonlarının bahis ile ilişkin olan kişilere tıpkısı şeyler katabilmesi önemlidir. Seyirciler defileden farkındalıkla ayrıldıklarında henüz kıvançlı olurlar. Ayrıca giyim gösterisi amacı yerine ayrımsız yardım amacı gütmek dahi faydalı olacaktır. Seyirciler da defileye katkı yaparlar. Bunun ayn ardı edilmemesi önemlidir. Seyirciler olmazsa defilenin ihtişamının önemi kalmaz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: