Nafaka yüzünden öldüresiye dövüldü, deminden ölüm korkusuyla yaşıyor

Sakarya’bile dinç Uzun Kuvat isimli yurttaş, nafakasının ödenmediği gerekçesiyle boşandığı eşi vasıtasıyla ölüm tehditleri aldığını ve çarkıt eşinin erkek kardeşi yoluyla darp edildiğini sav etti. Olayı yargıya taşıyan Kuvat, “Ayrımsız nafaka meselesinden bu kadar işlerin uzaması çokça keder. Benim gibi olan ve sesinin duyuramayan bir nice adam var ayvaz olup bu şekilde şiddete, zılgıt ve hakaretlere maruz küsurat. Bunları bilcümle birlikte sesimizi yükseltirsek ihtimal elan dolgunca yerlere gelebiliriz” dedi.

Sakarya’da güçlü 42 yaşındaki Levent Kuvat, 2006 yılında evlendiği E.D. ile 2017 yılında boşandı. Bu evliliğinden benzeri çocuğu olan Kuvat, 2021 yılında başka tıpkısı evlilik yaptı. Boşanma kararından sonradan duruşma Kuvat’a, çarkıt eşine bin 250 liralık nafaka ifa kararı verdi. İddiaya göre, eski eşinin hesaplarında bloke olduğunu söylemesi üstüne Kuvat, mahkemenin verdiği nafaka miktarını aracısız vermeye başladı. Elan sonrasında çarkıt koca E.D., nafakanın ödenmediğini müstakbel sürerek Uzun Kuvat üzerine kanuni iş başlattı. E.D.’nin vezneci hesabında bloke olduğu gerekçesiyle nafakayı elden ödediğini söyleyerek karara itiraz eden Kuvat ile muhit arasında hasımlık başladı. Aralarında mevcut hasımlık sonrasında bozuk insan ve ailesi Kuvat’ı ahiret yolculuğu tehditleri ile hakarete maruz bıraktı. Durumu tekrardan yargıya taşıyan Kuvat, 5 Haziran günü eşiyle alay malay Kandıra’daki Gülgûn Kayalar bölgesindeyken çarkıt eşinin koca kardeşi N.D. ve benzeri birey yoluyla öldüresiye zedelenmek edildi. Zedelenmek raporu alan Kuvat, avukatı eliyle yanlışlık duyurusunda bulundu. Kendisi kadar bir nice geçimlik mağduru kişinin olduğunu ve ahiret yolculuğu korkusuyla yaşadığını nâkil Kuvat, yetkililerden yardım istedi.

“Sakat eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı birlikte suratıma tekme attı”

Boşandığı eşinin ayvaz kardeşi vasıtasıyla darp edildiğini sav eden Levent Kuvat, “2006 yılında evlendim, 2017 yılında boşandım ve o yıldan bu yıla büyüklüğünde aracısız geçimlik verdim. Vasıtasız geçimlik vermemin sebebi üstelik bana vezneci hesaplarının blokeli ve adisyon numarasının olmadığının söylenmesiydi. Bende hüsnüniyet hesabına aracısız verdim. Elan sonrasında bozuk eşim bambaşka hesaplara yatırmamı söyledi ve köle bunu kabul etmedim. Banka hesapları üzerinden yatırmaya başlayınca bana, “Bu parayı bana vereceksin, isnat etmek zorundasın” kabilinden ağza alınmayacak laflara ve tehditlere maruz kaldım. Bunun akabinde işin içinden çıkamayınca kendisi da bana karşı ailesini ve oğlumu kışkırttı. Başkaca oğlum bana, “Ata sen benim sayemde yaşıyorsun yoksa dedemler seni öldürecek” dedi. Bu olaylar sonrasında durumu yargıya taşıdık ve davalarımız devam ediyor. Sunu böylece 2021 yılında evlendiğim eşimle alay malay Cebeci sahilde otururken bozuk eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı da suratıma çifte attı ve ego şoke girdim. Ben hareketsiz kaldım bunlarda bunu vesile isteyerek beni gereğinden çok çarpma edip burun kırıklarım olmak kaydıyla iki çıngı ameliyata kere anahtar hasar meydana etken oldular. Şuan bire bir operasyon geçirdim, 6 ay sonrada tek henüz olacağım. İlk yapılan ameliyat dem almamı hile edecek tıpkısı ameliyattı” dedi.

“Benim kabil olan ve sesinin duyuramayan bir nice adam var”

Kendisi kadar tıpkı çok insanın olduğunu tamlayan Kuvat, “Benzeri geçimlik meselesinden bu kadar işlerin uzaması çok ateş. Benim üzere olan ve sesinin duyuramayan birçok herif var ayvaz olup bu şekilde şiddete, yıldırma ve hakaretlere maruz küsurat. Bunları bilcümle alay malay sesimizi yükseltirsek ihtimal elan dolgunca yerlere gelebiliriz ve tabi kim bunlar kanun ve kurallar çerçevesinde bizim birlikte bunun için tıpkısı uğraşımız var. Bunlar kişi başımıza olmuyor, avukatlarımızla, kanunu mebzul bilici kişilerle bunları yapmamız lazım kim hak nahak yere yerini bulsun” diye niteleyerek konuştu.

“O tehditler yavaş yavaş hamur olmaya başladı”

Eşiyle nafaka sürecini bilerek evlendiğini ve yaşanan görüngü sonrasında psikolojisinin bozulduğunu nâkil Bilgili Kuvat, “Geçimlik sürecini bile bile eşimle evlendiğim daim hakaret, tehditler ve davalarla bu şekilde evliliğimiz bitmeme ediyordu. Bu sürecin sonunda hakaret ve tehditlerin gerçeğe dönüştüğü 5 Haziran gününde Cebeci sahilde tatil yaparken bir anda esen taraftan gelip saçını çekip, ötekisi da tekmelerle yüzüne, vücuduna defaatle darp edildi. Bundan belde eşimim şoka girmesi, kendini savunamaması, etraftaki insanların koşması yani tarif edilecek aynı molekül değil o anda yaşanılanlar çokça kötüydü. Sayrılarevi süreci, günlerce evden çıkamamış olması yani 1 kamer boyunca evden çıkamadık çünkü o tehditler yavaş yavaş nesep olmaya başladı ve bunun daha şiddetli tıpkı olayla neticelenmesinden korkuyoruz. Deminden daim bitmeme fail adli süreçlerimiz vardı ve bunlara tıpkısı yenisi elan eklendi. Bu sürecin inşallah hakkaniyetli tıpkı şekilde neticelenmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Müvekkilim ölüm korkusuyla yaşıyor”

Nafakayla ilgilendiren yeni çözümlerin getirilmesi gerektiğini ve bununla ait çalışmaların olduğunu aktaran Avukat Şeyma Baltalıçam, “Müvekkilim ölüm korkusuyla yaşıyor. Eşi çok mağdur ve 2021 yılında evlendi. Burada mağdur edilen dirilik üstelik aslında tıpkı eş o bile ikinci insan, sosyal ve sosyolojik olayların önüne döndürmek açısından nafakanın elan adaletli bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum benzeri hukukçu ve avrat olarak. 1 kamer, 1 yıl, 5 sene evli olanlar 30 yıl nafaka alıyor ve geçimlik, ödeyenin ömrü kadar ya da nafaka düz kişinin dünyaevi yapana kadar devam ediyor. Tek borç sonsuz değil nafaka dışında ve tek borcun ön görülen bire bir hapis cezası bulunmayan ama nafakanın dam cezası var. Bu sebeple nafakanın hakkaniyetli ayrımsız şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Mağdurlar müvekkilim gibi sürat gören ya de nafaka yüzünden adli süreçler ateş parçası insanlar değil. Bu insanların yaşadıklarını görüp evlilikten uzaklaşan, izdivaç etmek istemeyen evet üstelik nikahsız birliktelik hareketli çokça aşkın bu de sosyal ve sosyolojik stabil haddinden fazla ülkü haline geliyor. Bu sebeple eğer Türk karı yapısı sistemini önemsiyorsak bir dakika önceki nafakayla ilgilendiren adil ayrımsız düzenleme gerçekleşmesi gerekiyor ve bu konuda üstelik icraat olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı. – SAKARYA



Share: