Nazır Karaismailoğlu, Bandırma Ayrımlı Düzeyli Kavşağı Açılış Töreni’nde konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Inhina otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 yıllık hayali olan, temas zaman engellenmeye çalışılan evcil aracımızın sekans üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, güçlükle yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri de Togg olmuştur.” dedi.

Karaismailoğlu, Bandırma ilçesinde Ayrımlı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, iblağ ve enfrastrüktür yaptırımlarına dur durak kazara devam ettiklerini söyledi.

Gerçekleştirdikleri yatırımlarla Türkiye’yi dünya ticaret yollarının hakimi konumuna yükselttiklerine meni eden Karaismailoğlu, “Söz Konusu çalışmalarımız, ‘Türkiye Yüzyılı’nın üstelik arz şanlı kilometre taşlarından olacak. Ülkemizin doğusu-batısı demeden, köyü-kasabası, büyükşehri ayırt etmeden yaptıklarımızla yetinmiyoruz, bakir yatırımlarımızı bile ayrımsız an önceki milletimize sunmak için mütemadi çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Adil Karaismailoğlu, 11 Ekim’de Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerini hizmete açtıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir Yolu’nda mukassem el bütünlüğü sağlandı. Şimal Marmara ile Güney Marmara ve Iye Bölgesi arasındaki muvasala kolaylaştı. Güzeşte hafta 104,3 kilometre uzunluğunda, içinde 14 güreşçi köprüsü ve 8 tünel bulunan, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, gezi süresini 35 an kısaltan Hekimhan Yolu’nu açtık. Ardından Diyarbakır’ı bölgenin yer kebir ulaşım akslarına bağlayan, yolculuk süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Mekân Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzdelik 100 yerel ve milli, kendi sınıfında dünyada evvel, tıpkısı mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nün serencam kaynağını yaptık. Peşinden de 9 kilometrelik Bitlis Mekân yolunu hizmete açtık. Şimdi da Bandırma ve Balıkesir’da yatırımlarımız amacıyla bire bir aradayız.”

“Bükülme, zaman Togg ile gerçekleşti”

Türkiye’üstelik çok manalı ve şanlı adımların atıldığı, tarihe tanıklık edilen günlerin yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Evvel Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin 100 yıllık hedeflerini meni eden ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu car etti. Devlet aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev asar, ‘Türkiye Yüzyılı’nın altyapısıdır. çıktı de çalışmalarımızla gücümüze ağır sıklet katacak. Kalkınmanın, iletişimin, dijitalin, sürdürülebilirliğin yüzyılını, Türkiye yüzyılını gençlerimize ödül edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Icra Vekili Karaismailoğlu, 29 Ekim’bile Cumhuriyet’in 99’uncu yıl dönümü coşkusuna domestik ve milli elektrikli komütatör Togg’un dahi katıldığını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TCDD’nin zer mühendislerinin emeğiyle 60 yıl önceki başlayan ve takanak oyunlarıyla rafa kaldırılan Bükülme, zaman Togg ile gerçekleşti. Bükülme otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 almanak hayali olan, seçme antlaşma engellenmeye çalışılan yerel aracımızın kol üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, zorla yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri bile Togg olmuştur. Vatanımıza, milletimize esaslı ve güzel olsun.”

Türkiye’nin imarı ve kalkınması üzere 100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını belirten Karaismailoğlu, “SELIM Parti öncesi iktidarların döneminde boşlama edilen, yarım yamalak bırakılan, yapılmayan ne varsa, hoppadak iblağ ve tanıtma alanında değil, adaletten sağlığa, ekonomiye, değme türlü ihtiyacı karşıladık, eksiklerimizi giderdik.” dedi.

“Balıkesir’in mukassem el uzunluğunu 690 kilometreye ulaştırdık”

Karaismailoğlu, mevki genelindeki altyapı ve ümran yatırımlarından Balıkesir’in de doğruluk ettiği payı aldığını dile getirdi.

Balıkesir’in ulaşım ve bildirişim yatırımları amacıyla 24 milyar 190 milyon liranın üzerinde envestisman yaptıklarına dikkati calip Karaismailoğlu, “Hükümetlerimiz döneminde, Balıkesir’in bölünmüş kez uzunluğunu 70 kilometreden alıp kestirmece 10 bitirme artırdık, 690 kilometreye ulaştırdık. Balıkesir’i mukassem yollarla, Bursa, İzmir ve Manisa’ya bağladık. İl genelindeki karaca yollarımızın yüzdelik 52’si bölünmüş öğün kalitesinde. Bu çap Türkiye ortalamasının üzerindedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük projelerinden birisinin ülkenin çipo ağlarla örülmesi misyonu olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, “Hangi yazık kim yarıda kalmış. Tafsilatlı yıllar taş üzerine taş konmamıştı. Bu misyona, bu vizyona ehil çıkan YANLIŞSIZ Fırka hükümetleri olmuştur.” sözlerini gider etti.

Balıkesir-Bursa-Yenişehir- Osmaneli Çabuk Katar Hattı’ndaki çalışmaların sürdüğünü anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“22 Kasım 2021’de son ihalemizin meydan teslimini yaptık. Bursa-Yenişehir arası 56 kilometre demir yolu üstyapısıyla Yenişehir-Osmaneli arası 50 kilometre hem altyapı hem üstyapısını içeren projemizin kapsamını genişlettik. 2020 yılındaki ikinci ihaleyle 95 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa arasındaki enfrastrüktür ve üstyapısı inşasını ve 7 YHT Garı’nın yapımını bile karışma ettik. Böylece ilkin 106 kilometre olan proje uzunluğu 201 kilometreye çıktı. 201 kilometre uzunluğunda olan hattın, Ankara- İstanbul aceleci şimendifer hattının Bilecik-Osmaneli kısmından güneybatı yönünde ayrılarak Yenişehir (Bursa) üzerinden Bandırma (Balıkesir) istikametine, Karacabey’den (Bursa) güney yönüne ayrıldıktan sonradan tahminî 87 kilometre el kat ederek 288 kilometre uzunluğa ulaşmasını planlıyoruz. Projemiz bittiğinde yılda kısaca 30 milyon vatandaşımız ve 60 milyon titrem birlikte abra taşınacak.”

Açılışı yapılan köprülü kavşakla yılda 150 milyon lira tasarruf sağlanacak

Karaismailoğlu, Bandırma’nın yoğunluğunun ve öneminin arttığına belen ederek, şunları kaydetti:

“Şehrimize uygun Bandırma girişi köprülü kavşağı ve bağlantı yollarını zaman hizmete açmanın mutluluğunu bütün birlikte yaşıyoruz. Farklı düzeyli dudak ve bağlantı yollarımızla, hemzemin kavşaktaki trafik yoğunluğu eke oranda rahatladı. Ulaşım güvenliği, kaymakamlık riski azaldı. Böylelikle Bandırma’nın transit ve site içi şalter gidiş geliş konforunu sağlıyoruz. Ulaşım süresi 10 dakikadan 2 dakikanın altına inecektir. Projemizin hayata geçmesiyle tıpkısı yılda, zamandan 137 milyon liralık, akaryakıttan 13 milyon teklik gelmek amacıyla hep 150 milyon lira artırım sağlayacağız. Antrparantez 2 bin 550 ton karbon salınımı azalacak, çevremizi korumaya bitmeme edeceğiz.”

Konuşmaların arkası sıra Vekil Karaismailoğlu ve beraberindekiler, köprülü kavşağın açılış kurdelesini kesti. Arkası Sıra Karaismailoğlu, köprülü ağız peyzaj alanına dikilen zeytin fidanlarını suladı.

Açılış törenine, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan, DOĞRU Fırka Balıkesir milletvekilleri Ağır Subaşı, Adaletli Polat, Mustafa Canbey, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, ilişkin hava müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: