Nazır Kurum’dan

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon hane arsası ve 10 bin işyeri için başvuru detaylarını anlattığı sosyal medya hesabından videoteyp kuvve namına paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE GÖRE BELİRLEDİK”

Icra Vekili Uğur Hava, 1 milyon basamak amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere bakarak yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzdelik 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız bütün 1 milyon hane gayeli arsamızın gâh illerdeki dağılımını bile paylaşmak isterim. 50 bin İstanbul’de, 100 bin Ankara’dahi, 25 bin İzmir’birlikte, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’üstelik, 30 bin Diyarbakır’da, 28 bin Eskişehir’bile, 26 bin 700 Van’bile, 23 bin Antalya’de tutmak için 81 ilimizde; 1 milyon bölük gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Nazır Gurur, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz tıpkı şekilde, sabit ve akla yatkın ödeme koşullarıyla; altyapısı doğru, bayındırlık planı mücehhez arsalarda nesir edebileceklerini ifade etti. Gerekli teknik ve hukuki destekleri Bakanlık ve Şişman Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) namına ayrıcasız seçme vatandaşa sunulacağını söyleyen Bakan Çalım, “Vatandaşımız hem konuta hem birlikte konut gayeli arsaya başvuru yapabilir. Seçme ikisinin birlikte kurasına katılabilir. Eğer ikisi apansız çıkarsa birini yeğleme ederek karı sahibi cins” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını tabir fail Nazır Garaz Çekicilik şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan mutlak parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta omuz omuza parseller bulunuyor. Tekrar baş başa parsellerde hak sahiplerinin çoğunluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda de gelişigüzel tür proje desteğini verecek. Bu parsellerde nesir edilecek binalar destek zait 4-5 gâvur geçmeyecek. Bağımsız Milletvekili parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilecekler. İnşallah; genişlik geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mabeyin kocaoğlan itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahipleri belli olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah teyit edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Mutlak parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Omuz Omuza parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle gene 10 sene vadeyle, faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“SOSYAL KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’da atılacağını hatırlatan Vekil Çalım, “İnşallah içtimai konutlarımızın evvel temellerini Ankara’dahi, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’bile, Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak kalkmak amacıyla 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle gelişigüzel atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Icra Vekili Alım, 50 bin iş yeri için ise önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin bakir işyerinin hizmete sunulacağını tabir ederek, “Bu işyerlerimizi birlikte, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayicimize, zinde girişimcilerimize sunacağız. İnşallah uran iş yerlerimizin da temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu hareket yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce kullanılmamış ek istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN ÇOK EKONOMİK HAREKETLİLİĞE FAKTÖR OLACAK”

Icra Vekili Gurur, 2003 yılı başından itibaren üretilen toplumsal hane sayısının 2 milyona, diğer projelerle gelişigüzel kerem adına üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının da 10 milyonun konusunda çıkarılacağını vurgulayarak, “Yatırım miktarı 900 milyar liralık olan içtimai bölük hamlemizin, gayrı sektörlerimizi bile tetikleyerek; 2 trilyon liradan aşkin soylu erki hareketliliğe şalter olacağına ilgiyle inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Konut Hamlemizin’ her bir doğruluk sahibi vatandaşımız üzere, ülkemiz ve milletimiz için yavuz, hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine meydan verdi.

Share: