Okumuş 3. süje haberleri… Münevver’da temas kamer bire bir emanet motor kazalarında hayatını kaybediyor

Entelektüel Emniyeti Trafik Fal Büro Müdürlüğü verilerine bakarak 2022 yılının evvel 9 maaş ant dilimi içerisinde Aydınlık’de gerçekleşen trafik kazalarının yüzde 56’sına motosiklet ve bisikletliler karıştı. Bu kazalarda bin 851 emanet yaralanırken, 9 can birlikte hayatını kaybetti.

Aydınlık Emniyeti Gidiş Geliş Bakı Bölüm Müdürlüğü ‘trafik sene elan iyiye’ sloganı ile hayat ve güven ortamının sağlanması, trafik kazalarından kaynaklı fert ve mülk kayıplarının önüne geçilerek müspet tıpkı gidiş geliş kültürünün oluşması üzere okullarda öğrencilere verilen eğitimlerin yanı sıra alış ilişki merkezleri ve şehir meydanı kadar vatandaşların yoğunlukta bulunduğu yerlerde bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Coğrafi özellikleri ve iklim koşulları yönünden derrace, motosiklet ve motorlu bisikletlerin aynı erişim uzlaştırıcı namına kullanımının bayındır olduğu Işıklı’de, elektrikli bisiklet ve scooterların dahi trafiğe katılmasıyla trafik yoğunluğu oluşuyor. Bu kükremek içerisinde hızlı ve tehlikesiz bire bir gidiş geliş akışının sağlanması üzere tüm kat kullanıcılarının gidiş geliş kurallarına riayet etmeleri önem en ediyor. Aydın Emniyeti Gidiş Geliş Fal Yazıhane Müdürlüğü ekipleri eliyle gerçekleştirilen terbiye ve brifing çalışmalarının beraberinde denetim faaliyetleri dahi korkulu namına gerçekleştiriliyor.

Her ay 1 güç ölüyor

Denetimler çerçevesinde 2022 yılının Ilkgüz kocaoğlan itibari ile 15 bin 812 sürücüye kask kullanmadığı, bin 289 sürücüye gidiş geliş işaretlerine uyma etmediği ve 416 sürücüye bile yoğun abdestbozan değiştirdiği için cezai işlem uygulandı. 2022 yılının önceki 9 aylık ahit dilimi olan Eylül kocaoğlan sonu itibariyle; Işıklı’de gerçekleşen kişi yahut yaralanmalı gidiş geliş kazalarının yüzdelik 56’sına derrace veya motosikletler karıştı. Bayındır ve olağan tıpkı muvasala ara bulucu olan bu taşıtların karıştığı avarız sonucunda bin 851 birey yaralanırken, 9 gönül ise hayatını kaybetti.

Ziyalı Emniyeti Gidiş Geliş Denetleme Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere saha verildi;

” Motor, sürücüne özgürlük hissini yaşatan ancak kavisli kullanıldığında da ayrımsız o kadar ölüme yaklaştıran benzeri araçtır. Ne kabil uzlaştırıcı kullanıyorsak öncelikle aracımızın tescili mamul ve plakasının üzerinde olduğundan güvenli yerine koruma gözlüğü ve himaye başlığı kabilinden zaruri düzenlilik ekipmanlarını bile kullanarak trafiğe çıkmalıyız. Unutmamalıyız ki ve trafikteki ayrıksı sürücülerin hayatını tehlikeye atmamak üzere yeğleme edeceğimiz faça, asayiş önlemleri ve terbiye konularında üzerimize sakıt görevi namına getirmeliyiz. Motorlu velespit yahut motosiklet kullanırken; kask ve koruyucu gözlük kullanımına, bulaşan geçitleri ile eğreti yollarında açar kullanmamaya, abdestbozan ve tahrif kurallarına riayet etmeye ve trafik işaretlerine neva konusunda henüz dikkatli ve duygun olmalıyız. Motosiklet ve motorlu bisikletler üzerindeki denetimlerimizi şehrin değişik noktalarında arttırarak sürdüreceğimizi belirterek, trafikte çetin hareketlerden istinkâf etmek vasıtasıyla davranış halinde güvenlik ekipmanlarını kullanmalarını ve araçlarının eksiklerini izale konularında sürücüleri ve çevirgeç sahiplerini daha dikkatli ve duygun adına gidiş geliş kazalarını önleme üstüne bizlere koruyucu olmalarını talep ediyoruz.” – AYDIN

Share: