Öztunç: “Falsolu Politikalar Nedeniyle Türkiye’da Ilk Teşrin Yapılan Yerey Büyüklüğü de Kayıtlı Çiftçi Sayısı bile Giderek Azalmaktadır”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Büyük Öztunç, mukayyet maraba sayısındaki düşüşü ve ekincilik yapılan alanların azalmasını hazırladığı soru önergesiyle Sedir gündemine taşıdı. Öztunç, “Yanlış politikalar dolayısıyla Türkiye’birlikte teşrinievvel yapılan yer büyüklüğü bile kayıtlı maraba sayısı de giderek azalmaktadır” dedi.

CHP Kahramanmaraş Saylav Mehabetli Öztunç, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle Divan Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Öztunç’un önergesi şöyle:

“YANLIŞ POLİTİKALAR NEDENİYLE EKİM YAPILAN YEREY BÜYÜKLÜĞÜ DA KAYITLI ÇİFTÇİ SAYISI DE GİDEREK AZALMAKTADIR”

“Ekincilik tekmil dünya aracılığıyla mühim büro adına kabul edilirken, kusurlu politikalar zımnında Türkiye’dahi ekim yapılan toprak büyüklüğü üstelik mukayyet fellah sayısı bile anbean azalmaktadır. Bu genişlik besin enflasyonunu tetiklemekte, efdal fiyatlar zımnında vatandaşlar gıdaya gerişimde bastırık yaşamaktadır. Üreticilere tam ve akıllıcasına desteklerin verilmemesi yerinde tabela elan de ağırlaşacaktır.”

Bakan Kirişci’ye yöneltilen sorular şöyle:

“2018-2022 döneminde ve yıllara göre Türkiye’dahi Ekinci Taşıt Sistemi’hangi mukayyet dikici sayısı nasıldır? Ayrımsız dönemde ve yıllara bakarak; (2018-2019-2020-2021 ve 2022) Kahramanmaraş’taki ekinci pusat sistemine mukayyet maraba sayısı nedir? Bire Bir dönemde ve yıllara göre tarım desteklerinden, Kahramanmaraşlı üreticiler hangi miktarda bindi almıştır? Azık enflasyonundaki tırmanış karşısında, Bakanlığınız üretim ve rençper sayısı arttırmak için gücük vadede hangi yapacaktır? Kahramanmaraş’ta istihsal ve çiftçi sayısı arttırmak amacıyla ayrımsız projeniz bulunmakta mıdır?”

Share: