Putin: “Zaporijya Çekirdeksel Santrali’ne saldırılar şişman ayrımsız felakete defa açabilir”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin, “Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırılar nazik aynı felakete defa açabilir” dedi.

Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Liderlerin görüşmedeki anne ruzname maddesi yine Ukrayna’de süren çatışmalar oldu. Kremlin Matbuat Servisi, Rusya lideri Putin’in, Macron’a hitaben yaptığı konuşmada Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki gelişmelere değindiğini aktardı. Açıklamada, “Ukrayna çevresindeki ebat türlü yönlerle ele alındı. Vladimir Putin, özellikle Zaporijya Nükleer Santrali topraklarının Ukrayna ordusu eliyle sistemli adına bombalanmasının, ışınım kirliliğine defa açabilecek şişman ölçekli bir kızdırma riski içerdiğini vurguladı. Liderler, nükleer santraldeki gerçeklerle ilişkin durumu yerinde değerlendirebilecek bir Uluslararası Atom Enerjisi (IAEA) misyonunun cins olan yeryüzü gelişmemiş sürede gönderilmesinin önemine dikkat çekti. Acımasız tarafı, alım müfettişlerine vacip yardımı sağlamaya amade olduğunu doğrulama etti” denildi.

İstanbul anlaşması ele makbuz

Kremlin Basın Servisi, Putin ve Macron’un, İstanbul’birlikte imzalanan Ukrayna tahılının acun pazarına ulaştırılmasına yönelik anlaşmayı da değerlendirdiğini aktararak, “Rusya Çap Başkanı, 22 Temmuz’dahi İstanbul’birlikte imzalanan ve Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihraç edilmesi ve Acımasız besin ürünleri ile gübrelerinin dünya pazarlarına ihraç edilmesine müteveccih ‘paket’ anlaşmasının uygulanması hakkında bilgi verdi. Global besin güvenliğinin sağlanmasına ait sorunların çözümüne katkı terazi amaçlı söz konusu anlaşmaya karşın Acımasız ihracatının önünde hala engellerin bulunduğuna özen çekilmektedir. İki şef, gündeme getirilen konular ve farklı başlıklarda temasların bitmeme etmesi üstüne anlaştılar” ifadelerini kullandı. – MOSKOVA

Share: