Safran tarlaları 3 haftada 60 bin ziyaretçiyi ağırladı

Zafran tarlaları 3 haftada 60 bin ziyaretçiyi ağırladı

KARABÜK – UNESCO Acun Miras Listesi’nde kayran düzlük Karabük’ün Safranbolu ilçesinde turizmin koskocaman tıpkı parçası haline gelen zafran tarlaları üç haftada 60 bin kişiyi ağırladı.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilerek boya, aşındırmak, kozmetik, derman ve besin gibi bir nice alanda mergup safran hasadı 3 haftayı geride bıraktı. Ağırlığının 100 bin kaskatı büyüklüğünde sıvıyı sarıya boyayabilen ve kilosu 100 bin TL’den kamera bulan safranı çekmek talip evcil ve yabancı turistlerin tercihi safran tarlaları oldu. Bu yıl Avrupalı turistlerin bundan sonra dilek gösterdiği safran tarlası 21 günde 60 bin kişiyi ağırladı.

İhlas Bili Ajansı muhabirine konuşan ekinci İsmail Yılmaz, zafran hasadında üçüncü haftayı tamamladıklarını belirterek, Hasat bitmeme ediyor. Zirveden geriye akilane döndü. Halen çiçek alıyoruz. 3 hafta elan almaya bitmeme ederiz” dedi.

“Safranbolu’da safranın yetiştirildiğini çoğu öğür”

Ziyaretçilerin berenarı sakil olduğunu rapor Yılmaz, “Hafta sonu alelhusus çok cıvıl cıvıl. Bu 3 haftalık süreçte 50-60 bin emanet tarlamızı görüşme etti. Bu yıl özellikle Avrupalı turist artık geliyor. Gündüz Feneri müşterilerimizde çokça aşkın. Bunun haricinde Avrupa’dan çokça mevrut ziyaretçi var. Bundan Sonra Safranbolu’da safranın yetiştirildiğini çoğu öğrenmiş. Hepten tarlaları girmek, ışık dercetmek yahut zafran satın kabul etmek için bölgemize geliyorlar” diye konuştu.

Fransa’dan 15 acente sahibinin safran tarlalarına gelerek hikmet aldığını nâkil Yılmaz, “Safranbolu’yu ve safranı ahzetmek üzere bölgemize gelerek hikmet aldılar. 2023 yılındaki rotalarına Safranbolu’yu eklediler. Önümüzdeki yıl inşallah Safranbolu’da haddinden fazla aşkın Fransız göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, safranın bahtiyarlık hormonu salgıladığını, insanların tadından fazla şifalı olduğu için kullandığını söyledi.

Share: