Safranbolu “Tıbbi ve Hoş Kokulu Bitkiler Şehri”nde safran hasadı yapıldı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 22 türde 200 bin bitkinin yetiştirildiği “Tıbbi ve Aromatik Nebatat Şehri” bahçesinde safran hasadı gerçekleştirildi.

Salep, kızılcık, ızdırap dikeni ve deliboynuz gibi bitkilerin toprakla buluşturulduğu bahçede bu yıl 2 dekarda zafran ekildi.

Zonguldak Orman Kesim Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, hasadın arkası sıra yaptığı açıklamada, ormanların şifa kaynağı olduğunu söyledi.

Tıbbi ve aromatik nebatat alanında bölgenin iri potansiyele cemaat olduğuna meni fail Bayraktaroğlu, bölgenin bitkisel zenginliğini ilişik değere yöneltmek amacıyla çalışmalar yapıldığını anlatım etti.

Bayraktaroğlu, zafran bitkisinin ilçeye adını verdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Yaptığımız bu çalışmalarla ön insanımızın tıbbi ve aromatik bitkileri tanımasını sağlayacağız. Bu kalburüstü çalışmaları grup ruhuyla hep bu arada gerçekleştirdik. Son 3 yılda tıbbi ve aromatik bitki teşrinievvel ve dikim alanımızı 2 ikmal, üretimimizi üstelik 3 kat artırdık ve artırmaya bitmeme ediyoruz. Bunun bilinciyle odun dışı ürünleri ekonomiye vermek için müstelzim seçme cins çalışmayı yapıyoruz. Bu kapsamda 2022 sonuna büyüklüğünde rastgele ilimizde 2 sayı tıbbi ve aromatik bitki bahçesi yapılış etmiş olacağız.”

Safran hasat etkinliğine, Zonguldak Orman Bölge Başöğretmen yardımcıları Orhan Şahin ve Mehmet Pınar, Safranbolu ve Zonguldak pres müdürleri ile Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü personeli katıldı.

Share: