Şanlıurfa’da 30 Ağustos Utku Bayramı mesajları

Şanlıurfa Büyükşehir Şehremini Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat ve Karaköprü Belediye Reisi Dayanıklı Baydilli 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında aynı niyet yayımladı.

Başkan Beyazgül, Iri Taarruzla başlayıp nazik bire bir zafere dönüşen 30 Ağustos Galibiyet Bayramının 100. yıldönümünü kutlamanın değer ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu hümayun günün 100. yıl dönümünde, ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları kalkışmak üzere; ordumuzun bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle bilinmeyen ediyorum. Tarihe kızıl harflerle yazılan bu zafer, bu vatanın evlatlarının istiklali ve istikbali uğruna vatanını, canını hiçe farzımuhal vatanını herhangi bir şartta koruyacağını tıpkısı defa elan yekpare dünyaya göstermiştir. Tekrar bu uğraş ve utku milletimize asla pranga vurulamayacağını eksiksiz dünyaya zar etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Haliliye Belediye Başkanı Canpolat ise 30 Ağustos’un, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde zaferle sonuçlanmış ve devir sahnesinden silinmeye çalışılan milletimizin tarihe vurduğu damganın adı olan Utku bayramı olduğunu belirtti.

Canpolat, mesajında şunları kaydetti:

“Bundan 100 sene önce yedi düvele karşı lacerem ki var olma mücadelesi verdiysek şimdi dahi hoppadak özlük coğrafyamızda değil Dünya arenasında kortej sahibi olduğumuzu yedi düvele göstermiş bulunuyoruz. Haddinden Fazla nadir hemşehrilerim. Sizlerin bile malumudur ki, bizler millet adına kontak ve beraberlikte Halas mücadelesinde; Urfa’da, Antep’te, Maraş’ta, İzmir’üstelik, Aydın’da ve yurdun ciharıyek birlikte gösterdiğimiz mücadele ile dünyaya benzer reşit tıpkı milletiz. Türk milleti asla ve kat’a esarete dal eğmemiştir. Bu ihtisas ve düşüncelerle özellikle Gazi Mustafa Kemal girmek üzere Başkumandanlık Düz Muharebesi’nin parçalanmamış şehitlerine ve ebediyete kavrama etmiş gazilerimize ve bu vatan üzere canını feda fail, kanını döken, arak döken cemi ecdadımıza ‘Ruhları zihayat olsun’ diyor ve yine Galebe Bayramı’mızı kutluyorum.”

Karaköprü Belediye Başkanı Baydilli da 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak, mesajında şunlara kayran verdi:

“30 Ağustos Zaferi, herkesin bittiğini düşündüğü, parça görmek amacıyla birbiriyle yarıştığı benzeri ülkenin küllerinden doğuşunun, milletin kimsenin yardımı olmadan kendi imkanları, azmi ve cesaretiyle verdiği istiklal mücadelesinin sembolüdür. Bu zafer bir zamanda milletimizin canından öte gördüğü vatan topraklarına el sürülmesine şartlar ne olursa olsun izsin verilmeyeceğinin kül dünyaya ilanıdır. Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı için verilen mücadelenin kazanıldığı bu manidar zaferin yıldönümünde, özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları yurt özne muazzez şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Share: