Sarsıntı enkazı kalkıyor, uzmanlar türap üzere uyarıyor

– Yer Sarsıntısı enkazı kalkıyor, uzmanlar türap üzere uyarıyor

KTÜ Tababet Fakültesi Sine Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Tevfik Özlü:

“Göçük tahammül, transfer işlemleri sırasında çevreye çok gösterişli aynı toz saçılıyor; Bu tozu solumanın afiyet açısından çok kırıcı sorunlara öğün açabileceğini belirtmemiz geçişsiz”

TRABZON – Asrın felaketi adına adlandırılan Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin peşi sıra bölgede kriz tahammül çalışmaları sürerken, uzmanlar enkaz kaldırma sırasında çıkan tozun afiyet açısından sebep olacağı rahatsızlıklar için uyarılarda bulunuluyor.

Karadeniz Maharet Üniversitesi Tababet Fakültesi Döş Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, bölgede devam eden göçük tahammül, nakil işleri sırasında oluşacak tozların sağlık yönünde bunaltıcı sorunlara defa açabileceğini söyledi. Çöküntü tahammül sırasında çevreye çok ağırbaşlı benzeri toz saçıldığına özen çekici Özlü, özellikle vakayiname hastalığı olanların tozlu ortamdan ırak durması gerektiğini ifade etti.

Özlü, “Sarsıntı bölgesinde çökme tahammül, taşıma, boşaltma işlemlerine başlandı aksiyon makineleri ile enkaza giriliyor. Bu işlemler sırasında çevreye haddinden fazla okkalı aynı toz saçılıyor. Bu tozu solumanın keyif açısından çok yoğun sorunlara nöbet açabileceğini belirtmemiz geçişsiz. Öncelikle vakayiname hastalığı olanlar KOAH, Astım, akciğer sertleşmesi kabilinden yada bağışıklığı baskılayan davranışlar şeker hastalığı üstelik dahil kalkmak amacıyla bu kabil kronik hastalığı olanlarda enkazdan saçılan tozlarda bulabilecek olan Aspergillus ve benzeri yalan sporların solunması akciğerde haddinden fazla dokunaklı tedavisi baskı kimi zaman kalıcı hastalıklara illet gibi. O nedenle o işle alakadar sıfır kişilerin bu çevrede bulunmamaları lazım. Yani olayı tutulmak, nezaret etmek için çevreye toplanmamaları lazım. Olduğunca o tozlu ortamdan uzaklara gitmelerini kaynak ederim. Mıhlı kişiler için üstelik bu uygulanan” dedi.

Enkazda çalışanlara maske uyarısı

Tozların solunmasının özellikle vakayiname hastalığı olanlar amacıyla gözdağı oluşturduğunu belirten Özlü “Süreğen rahatsızlığı olanlar enkazı kaldırma, yükleme, taşıma kabilinden işlerde çalışmamaları geçişsiz. Banko göçük, tahammül, taşıma, boşaltma işlerinde etkin kişilerin istekli türap markajcı maskeler kullanmaları gerekiyor. Tozların solunması sonradan yara olaylara kat açabilir. Yemeden Içmeden mantar hastalığı enfeksiyonları bile değil, şayet Astım, KOAH gibi tıpkı Akciğer hastalığı varsa zeminde tozların solunması ataklara neden cins. Astım atağına KOAH alevlenmesine, solunum yetmezliğine misil açabilir. O bakımdan çok titiz doğmak gerekiyor. Bu tozların içerisinde asbest kadar ya de silika kadar diğer ayrımsız takım inorganik partiküller da var. Bunlarda tekrarlayan tafsilatlı süreli solumalar bahis konusu olursa akciğerde kâh hastalıklara üstelik, kansere torlak olduğu amacıyla taş pamuğu bundan henüz dahası bozukluk olanaklı. Genelde bunlar tekrarlayan mufassal kesiksiz ortaya çıkan durumlardır. Tavsiyem enkazla ait işi olmayanların o yakınlarda bulunmamaları olayı seyretmemeleri. Enkazla işi olanların bile banko metin olmaları kronik hastalığının olmaması ve aç türap konservatör maske kullanmalarıdır” diye konuştu.

Share: