Siirt’te müracaat fail bin 923 öğrencinin tükenik yurtlara yerleştirildi

– Siirt’te müracaat eden bin 923 öğrencinin tükenik yurtlara yerleştirildi

SİİRT – Siirt Toyluk ve Spor İl Müdürü Dirimlik Kısacık, kentteki elverişsiz durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kısacık, “Bu yıl bize referans özne öğrenci sayımız bin 923 kişi. Bunlardan kestirmece bin 200’ü kızımız, 716 eş mektepli referans yaptı. Bununla ilgili bu yıl gelişigüzel sıkıntımız namevcut, tamamını yurda yerleştireceğiz” dedi.

Siirt Cahillik ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, geçen yıl yaşanan tahaffuz sıkıntısının bu yıl yaşanmayacağını dile getirdi. Siirt’te kamuya ilişkin 5 sıkı binasından 3’ünün kız, 2’sinin bile ayvaz öğrencilere ayrıldığını ve referans eden bin 923 öğrencinin tamamını yurtlara yerleştirdiklerini belirten Kısacık, hiçbir öğrencinin dışarda kalmayacağını söyledi.

Kısacık, “Siirt Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü namına ilimizde 5 çıngı yurdumuz var. Bunlardan 3 tanesi kız yurdumuz 2 tanesi üstelik eş yurdumuz. Bu sene bize başvuru işleyen öğrenci sayımız bin 923 dirilik. Bunlardan tahminî bin 200’ü kızımız, 716 eş mektepli müracaat yaptı. Bununla ait bu yıl her sıkıntımız yok, tamamını yurda yerleştireceğiz. Şu anda kısaca yerine 254 şerha dahi yersiz yatağımız var. Bunlardan 44 tanesi kız yurdumuzda bulunmakta, kalanlarda rical için. Allah’ın izniyle bu sene hiçbir takı çekmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere “Üniversitelerde Asayiş ve Barınma Tedbirleri” genelgesi gönderilmiş yurtlarda fahiş eşit artışlarına cevaz verilmemesi, öğrencilerin tahaffuz sorunuyla şahsen ilgilenmesi ve hiçbir öğrencinin dışarıda kalmaması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması istenmişti. Bu çerçevede Siirt genelinde alınan tedbirler yardımıyla tek mektepli dışarda kalmayacağı bildirilmişti.Share: