Sınırdan sabık Bulgarlardan şaşırtıcı Türkiye yorumu: Cenabıhak Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun

Ahzüita üzere Edirne’ye gelen yüzlerce Bulgar turistlerin sayısı gelişigüzel güzeşte devir artmaya bitmeme ediyor. Resmi gazetede Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karardan sonra Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasıyla kente atak eden Bulgarlar, soluğu çarşı, pazarda aldı. Yakıttan Giyime ve gıdaya büyüklüğünde umum ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta külfet çekti. Pazarlarda ve meydanlarda Bulgar yoğunluğu oluşurken, ciğercilerde ise ayrıntılı kuyruklar oluştu.

“EDİRNE’NE SALAT KILMAK BALABAN BAHTIYARLIK”

Bulgaristan’ın Filibe kentinden Edirne’ye gitmek ve ahzüita yazmak için mevrut Hasen Yordanov, pasaport zorunluluğunun kalkmasının çokça güzelce olduğunu anlatım ederek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Tanrı razı olsun. Çünkü pasaport zorunluluğunun kalkması hepimizi haddinden fazla mutlu etti. Henüz geçmiş pasaport girişlerde güçlük yaşıyorduk amma demincek kimlikle girişlerimiz hem işimizi kolaylaştırdı hem üstelik bizi çokça mutlu etti. Temas hafta Edirne’ye gelerek bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Burada haftalık alışverişimizi yaptıktan sonraları Bulgaristan’a kalın kafalı dönüyoruz. Tığ Osmanlı torunuyuz. Buraya geldiğimizde camilere gidip namazımızı kılıyoruz. Çoğu devir Cuma namazımızı İstanbul’de, Edirne’de veya Türkiye’nin değişik tıpkı noktasında buyurmak, ezan sesini seçme yerden işitmek bize şişman tıpkısı bahtiyarlik veriyor. Burada üstüne düşmek da başka bir çalkantı veriyor” dedi.

“ZAMANIMIZI GEZMEKLE VE ALIŞVERİŞLE HARCIYORUZ”

Edirne’de zamanlarının çoğunu ahzüita yaparak geçirdiklerini belirten Katya Papaova, “Zamanımızı Gezmekle ve ahzüita yapmakla harcıyoruz. Burada marketlere ve ahali pazarlarına gidip nevresim takımı üzere birçok ihtiyacımızı alıyoruz. Elan sonradan kemirmek yemeye gidiyoruz. Antrparantez pasaport zorunluluğun kalkması de çok iyi oldu yemeden içmeden kimlikle gelebiliyoruz. Kimliğini alan geliyor” şeklinde konuştu.

“BULGARİSTANLIYIZ AMA TÜRKİYE’Yİ ALELACAYIP SEVİYORUZ”

Pasaport zorunluluğun kalmasıyla ilk defa kimliğiyle Edirne’ye geldiğini tamlayan Birlik Samiov ise, “Imdi yalnız kimlikle giriş yapabiliyoruz. Bugün burada ahzüita ayırmak bizi haddinden fazla bahtiyar etti. Bize fiyatlar üstelik haddinden fazla makul geliyor. Bulgaristanlıyız ama Türkiye’yi alelacayip seviyoruz. Geldik ve buraları bile gördük, mebzul oldu” ifadelerini kullandı.Share: