Sodyum Klorür Gölü gülgûn renge büründü

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Sodyum Klorür Gölü, suyun içerisinde kıvrak su yosunları ve bakteriler nedeniyle gülgûn renge büründü.

Aksaray, Konya ve Ankara sınırları içerisinde kâin Tuz Gölü, içerisinde barındırdığı algler ve bakteriler zımnında gülgûn renge büründü. Türkiye’nin tuz ihtiyacının nazik benzeri bölümünü karşılayan göl, natürel güzelliğiyle bile dikkat çekiyor. Su Yosunları, sıcaklığın ve tuzluluğun arttığı yaz dönemlerinde kırmızı renkli beta-karoten yön üreterek zaman ışınlarının zararlı etkilerinden kendisini korurken, bakteriler ise çok ürediği üzere gölün rengi gülgûn veya al renge bürünüyor. Alaz azalınca yahut yağmurlu ahit başlayınca göl yeniden bozuk haline kavuşuyor. Pembe rengiyle eşsiz tıpkı fon oluşturan Tuz Gölü, yoldan geçen vatandaşların da uğrak noktası oluyor.

Tabiat harikası Sodyum Klorür Gölü’nü gezmeye gelen Ebru Devir (38), “Doğa harikası tıpkı yere geldik, çok iyice. Engin geliyoruz, öğün üzerinde uğradık. Gülgûn renge bürülü Sodyum Klorür Gölü. Onu izledik, dönüyoruz deminden” dedi.

Eşi Mustafa Gün ise, “Manzara haddinden fazla evire çevire, göl pembeleşmiş. Herkese tavsiye mektubu ederim, nöbet üstünde geçe kategorik uğrasınlar. Tabiat harikası tıpkı güzellik” ifadelerini kullandı.

(Yasin Can/İHA)Share: