“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez planlı ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında aktiflik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Şarki Garp Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin, aktiflik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Ata Türbesi’nden yola sâdır ralli ekibinin, güzeşte Edirne’da kaldığını bugün dahi İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Kalabalık, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’de sona erecek ralliye 15 çevirgeç ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını belirten Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki değişik medeniyeti ayrımsız arada buluşturmak, Türki Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akıllıcasına tıpkısı yolculuk yani bilinmeyene makul bire bir yolculuk diyelim. Çünkü imdi insanlar macera ve gerçek şovdan hoşlanıyor. Biz üstelik bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri özellikle seçildi”

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Umumi Kâtip Yardımcısı Bilal Bıçakçı dahi planlaması 2019’dahi başlayan ve bugün hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Gün Doğusu Günindi Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği hareket birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk kez düzenlendiğini ve farklı ülkelerden avantür severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini belirten Çakıcı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi zira gerçekte bu rallinin bittiği bekçi Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan adına planlanmıştı fakat çizgi geçişlerindeki benzeri topluluk sorunlardan ortalık tığ bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a kadar götüremeyeceğiz ama gönlümüz Orhun’a büyüklüğünde gidecek. Ralli Kırgızistan’da serencam bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan evvel işbirliği teşkilatı olduğuna bel eden Çakıcı, bu ülkelerin rallinin durakları arasında yer aldığını rapor etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe bindi veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve destekleyici firmalardan temsilciler birlikte aktiflik kapsamında sahneye çıkarak istişare yaptı. Konuşmaların arkası sıra etkinliğe katılanlar gelişigüzel yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya akıllıca akım eden ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve detaylı yola hususi hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un peşi sıra 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, daha bilahare sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dahi başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının arkası sıra Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile devam edecek.

Share: