Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’ndan FIBA’ya anif reaksiyon Açıklaması

Türkiye Basket Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, 2022 Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takım’ın Gürcistan ile oynadığı maçta yaşananlarla ilişik aldığı değişmeyen ve organizasyondaki aksaklıklar nedeniyle FIBA’ya sert aksülamel gösterdi.

Türkoğlu, A Milli Basket Takımı’nın A Grubu’nda Belçika’yı 78-63 yendiği karşılaşmanın ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Belçika karşısında alınan galibiyetten çevre milli takımı tebrik eden Türkoğlu, “Yaşanan o kadar kaostan sonra bugün verdikleri uğraş ve kazandıkları galibiyetten dünya onları gönülden kutlamak istiyordum. Bu arzu ve arzularının önümüzdeki maçlara üstelik yansıyacağına inanıyorum. Böyle oynadıkça seçme geçen gün performansımız elan bol olacaktır ve elan bereketli sonuçlar elde edeceğiz. Canlı aynı takımız amma kaliteli oyunculardan yerleşmiş bire bir ekibiz. Birinci Sınıf ayrımsız hocamız var. Değme güzeşte çevrim elan iyiye gideceğimize inanıyorum.” diyerek konuştu.

A Milli Takım’ın Belçika karşısında çok bol oynadığını anlatan Türkoğlu, erte İspanya ile yapılacak maçı de kazanarak grubu gani tıpkısı yerde bağlamak istediklerini dile getirdi.

Türkoğlu, Gürcistan maçında 22 saniyelik süreyle ilgilendiren yaşanan kural hatası üzerine A Milli Takım’ın yaptığı itirazın FIBA aracılığıyla reddedilmesi konusundaki istifham konusunda, “Süreç o kadar dokunaklı ve keder kim bunu kimi zaman kelimelerle ifade etmemiz zor oluyor. Buraya gelirken birçok arkadaşımla karşılaştım, kâffesi bu değişmeyen zımnında ebleh olduklarını ve inanamadıklarını söylüyor. FIBA, ister hakem hataları lüzum tertip anlamında her sabık dönüş bire bir çöküş yaşıyor. Özellikle 2022 Avrupa Şampiyonası’nda Gürcistan’daki ahval, Almanya’daki olaylar, hakem hataları, düzenleme hataları… FIBA’nın rastgele sabık zaman çetin kaybettiğini açık tıpkı şekilde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FIBA gözetiminde yapılan bu hatalar akseptans edilemez”

Hidayet Türkoğlu, karşılaşmaların tüm oynanması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bize 22 saniyenin maçın sonucuna rehavet etmeyeceğine müteveccih verdikleri cevabı, hep acun şaşkınlıkla izlemiştir. Çarkıt benzeri sportmen namına, zamanında son saniyelerde karşılaşma kazandırmış tıpkısı eş namına 22 saniyenin bu büyüklüğünde mahdut benzeri şekilde çalınmasına FIBA’nın ayn yumması ve cevaz vermesi basit akseptans edilebilir değil. FIBA nezdinde yapılan bu hatalar kabul edilemez. Biz, gençlerimize 22 saniyenin çalınmasının hesabını veremiyoruz. Organizasyonların bu büyüklüğünde keder olması…. FIBA’nın bu gestalt ülkelere, organizasyonları beceremeyen ülkelere hangi nedenle yapılanma verdiğini birlikte sorgulamak gerekir. Bu proses kabul edilebilir tıpkısı proses değil. Bu perde FIBA’nın utancı.”

Türkoğlu, Arsıulusal Spor Takviye Mahkemesi (CAS) özellikle gelmek amacıyla uluslararası arenada haklarını arayacaklarını vurgulayarak, “Ekip adına bilcümle süreçleri başlattık. Ister CAS lüzum arsıulusal seçme platformda hakkımızı arayacağız. Sitelerine baktığımız ant kendi kurallarını bile uygulamadıkları bire bir süreçten bahsediyoruz. Tığ türel süreçleri sonuna karar zorlayıp, hakkımızı arayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Üç maymunu oynamaları bizi şaşırtıyor”

Hidayet Türkoğlu, Gürcü oyuncuların soyunma odası koridorunda milli basketbolcu Furkan Korkmaz’a yönelik saldırısı ve arkası sıra Gürcistan Basketbol Federasyonu ile oyuncularının bu konudaki açıklamaları için soruyu, şöyle yanıtladı:

“Onlar kabul edilebilir şeyler değil. Federasyon namına bilcümle oyuncularımızın güvenliğinden sorumluyuz. FIBA kabilinden ayrımsız ense makamın, bu kalem organizasyonları böyle üçüncü dünya ülkelerine vermesini epey sorgulamamız geçişsiz. Sporcumuza, ekibimize yapılan saldırıdan sonradan bir anda üç maymunu oynamaları bizi hem şaşırtıyor hem basket anlamında üzüyor. Buraya pik gelmeden evvel ister Deneyimsizlik ve Spor Bakanı’mız icap Dışişleri Bakanı’mız ile görüşmelerimizi yaptık. Alelhusus vadi süresince, soyunma odası önündeki bütün isteklerimizi dile getirdik. Bu sürecin sorumlusu özellikle FIBA Avrupa, henüz bilahare FIBA ve Gürcistan Basket Federasyonu ile onların organizasyon komitesi. Kamuoyunun en bol şekilde aydınlanması üzere girişimlerimiz devam ediyor. İnşallah en gelişmemiş zamanda sonuç alırız. Bana göre bu süreç FIBA ve FIBA Avrupa’ya iri ayrımsız darbe vurmuştur.”Share: