Türkiye Erinç Fonu Kardemir hissesi alıyor

Karabük Demir ve Polat Fabrikaları (KARDEMİR), Türkiye Yaşayış Fonu (TVF) ile toplamda 50 milyon 294 bin 346,76 liralık nominal değere cemaat hissesini hisse başına 13,05 liradan satın ahzetmek için yapılan anlaşmaya ilgili izah yapıldı.

Fabrikadan yapılan yazılı açıklamada, KARDEMİR’in ülkenin önce, dünyanın basit bütünleşmiş polat üreticileri beyninde bulunduğu ve Türkiye’nin ilk 500 balaban endüstri kuruluşu içre 24. sırada yer aldığı, yılda 2,5 milyon tonluk hazır para polat üretimi ile milli sanayi hamlesinde önemli ve stratejik benzeri konuma eş olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Şirketimizin 100. kuruluş sene dönümü hedefleri doğrultusunda oluşturulmakta olan 2037 KARDEMİR stratejisinin daha güçlü benzeri ortaklık ve dalavere yapısıyla hayata geçirilmesini teminen, ülkemizin doğru kurumlarına değer katma amacı haiz, elan çok envestisman ve üretimle kazançlı, toplumsal ve çevresel bakımdan sürdürülebilir kalkınmanın öncüsü TVF vasıtasıyla merbut kuruluşlarımız KARÇEL ve KARDÖMAK’ın sahip olduğu şirketimiz A grubu hisselerinin yüzdelik 20,93’ünü oyun eden 50 milyon 294 bin 346,76 tutam payın 5 Çatlak 2022 dolaşma sonu itibarıyla Borsa İstanbul kapanış fiyatından alınmasına ilişik ittifak sağlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

“Türe ve menfaatlerinin azami ölçüde korunması amaçlanmaktadır.”

Anlaşmanın şiddetli olmasının arzu edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türk Tecim Kanunu’nun 389. maddesinin mir hükümleri nedeniyle oy hakkından yoksun halde mevcut bahis konusu payların, Türk Tecim Kanunu ve Resülmal Piyasası Müesses düzenlemelerinin ruhuna uygun adına, finansal açıdan cıvıl cıvıl tıpkısı eş yoluyla temsili yoluyla şirketimizin ve iştiraklerimizin ati vizyonunun hayata geçirilmesi ve kurumsal tahavvül hamlesine daha güçlü tıpkı finansal bina ile bitmeme edilmesi, geri olduğu kabil zaman ve gelecekte dahi şirketimize güvenerek envestisman eden mecmu ortaklarımızın, etkileşimde bulunduğumuz parçalanmamış paydaşların hak ve menfaatlerinin azami ölçüde korunması amaçlanmaktadır.”

Share: