Ünite Kirişci: “Tmo’nun Stoklarında Ahmet Amcamın Ürettiği Hububatın Kendisi Var, 4 Milyon Tona Ramak Kaldı”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Imdi TMO’nun stoklarında benim Ahmet amcamın Ulu ağabeyimin, Mustafa kardeşimin ürettiği hububatın kendinden kendisi var. Şu anda stoklarımız yerli ve milli adına üretilmiş ürünlerimizden oluşmaktadır ve 4 milyon tona ramak kaldı” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, zaman Aksaray’da Bölüm Temsilcileri Toplantısına katıldı. Icra Vekili Kirişci, yaptığı açıklamada; buğday üretiminde iz arzıyla ait etki yaşamadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“ÜRETİCİYE ‘SEN ÜRET, YETER’ DİYORUZ: Üreticiye diyoruz ki ‘Sen üret yeter. Tığ senin yanındayız.’ Bu sene TMO kendisine, geçtiğimiz yıllardan farklı namına değişik benzeri politika izledik. Zaman itibariyle, bunu sistem bilsin cümle duysun. Çıktı TMO’nun stoklarında benim Ahmet amcamın Yüce ağabeyimin, Mustafa kardeşimin ürettiği hububatın kendinden kendisi var. Şu anda stoklarımız domestik ve milli adına üretilmiş ürünlerimizden oluşmaktadır ve 4 milyon tona ramak kaldı.

BİZİM YAYIN ARZIYLA BİR PROBLEMİMİZ NAMEVCUT: Bizim üzere şeyin sınırı bulunmayan. Bu 5 milyon 6 milyon ton hangi olursa olsun. Ama şurası banko belirtelim. Bizim im arzıyla ilgili zat bağırsak ihtiyacımız üzere ayrımsız problemimiz namevcut. 20 milyon ton civarında buğday üretimi öngörüyoruz.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ETİNDE İNDİRME GİTMEDİK: Ülkemiz, ekolojik ve coğrafi yerine büyükbaştan artım küçükbaş hayvancılığa daha ergonomik. Bu çerçevede birlikte Deri Benzin Kurumu aracılığıyla küçükbaş efsanevi etinde yüzde 25’lik tıpkısı indirime gittiğimizi açıkladık. Ara Sıra çevreler bunu istismar ediyor. Muktezi tedbirleri aldık. Tığ hem üreticinin hem bile tüketicinin yanındayız. Küçükbaş efsanevi yetiştiricisinden aldığımız hayvan hitit fiyatlarıyla ilgilendiren rastgele indirme gitmedik. Tığ oradan elde etmiş olduğumuz etin vatandaş yoluyla tüketimi aşamasında yüzde 25 indirimi getirdik.

VATANDAŞI HAYVAN ETİNE YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ: Vatandaşın henüz çarkıt küçükbaş hayvan hitit yemesinin önünü açtık. Özellikle yeni neslin kocabaş hayvan etine olan efsanevi ilgisi zımnında onları kısmen de olsa küçükbaş efsanevi etine yönlendirmeye çalışıyoruz. Biz haddizatında küçükbaş hayvan üreticisine afiyet yapıyoruz. Bunu speküle edenler bilsinler kim bu fehamet gerektiğinde seçkin soy tedbirleri almıştır ve alacaktır.”

Share: