YouTuberlar akıbet defa Yusufeli’ni görüntülemek için ilçeye atak ediyor

Artvin’de içtimai iletişim araçları mazruf üreticileri, sular altına kalacak olan Yusufeli’ni akıbet kez görüntüleyebilmek amacıyla ilçeye atak ediyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan, kemer baraj sınıfında 275 metreyle cisim yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci sunma faziletli barajı olan Yusufeli Barajı akarsu tutmaya devam ediyor. Baraj kapaklarının kapanmasıyla, gövdede biriken su düzeyi 2 ay zarfında 73 metreyi buldu. Karayolları ilkin tutmak üzere, baraja mümasil köylerdeki evler ve mahalleler birer birer sular altında kaldı. Baraj suları Cihan Mahallesi ve uran bölgesine ulaşırken, gücük süre içerisinde ilçe merkezine yaklaşması planlanıyor.

İlçede barhana sürecinde sona gelinirken, sular altında kalacak olan Yusufeli’ni son yol görüntülemek üzere YouTuber ve içtimai medya mazruf üreticileri bölgeye bati deste gösteriyor. İlçenin bu değişimini ve mühendislik harikası dev barajı anahtar altına almak gelecek nesillere aktarmak amacıyla Türkiye’nin birçok ilinden sosyal iletişim araçları zımni üreticileri Yusufeli’ne gelerek yapılanları durumunda kaydedip takipçileriyle paylaşıyor. Sosyal medyada trend olan Yusufeli Barajı, HES ve sular altında kalacak yerleşme yerleri belgesellere dahi laf oluyor.

“Haddinden Fazla sayıda YouTuber ilçeye geliyor”

İlçede esnaflık işleyen Erhan Kerim, “Son zamanlarda doğrusu Yusufeli çok gündemde olan bir kaza; İstanbul’dan, Ankara’dan ve bambaşka illerden çok sayıda YouTuberlar geliyor. Buraların videolarını çekerek belgesel kabilinden yayınlıyorlar” dedi.

“Çarkıt yaşam ve aktüel yaşamı vasıta altına aldık”

Sosyal iletişim araçları ve YouTube mazruf üreticisi Emrah Yağız, “Baraj altında kalacağı üzere nikbet ettik dikkatimizi çekti. Hem ben hem yabancılar hastalık bunu görmesin onun amacıyla çekimlere geldik. Takipçilerimizle paylaşacağız YouTube kanalımızda hem Instagram hesabımızda. Biz duygulandık, onlar bile duygulansın. Burada vaktiyle yaşayıp üstelik şimdiki yaşamı kayıt altına aldık” diyerek konuştu.

“Sular altında kalmasına serencam kat tanıklık yaptık”

Tıpkı başka YouTuber Öz Saygı Hars, “Yusufeli’nin sular altında kalmasına serencam misil şahit olmaya geldik. Eskisiyle yenisiyle. Yusufeli ile ilişkin barajın dolduğuna dayalı, Yusufeli ile ait bilgiler verdik. Eskisini, yenisini, neler yapıldığını, neler yapılıyor halen daha onlarla ilgilendiren bilgiler veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Takipçilerimizin merakından dünya buraya geldik”

Youtuber Olmuş Duran ise, “Sonuç zamanlarda Yusufeli trend olduğu için takipçilerimizin merakından kıran buralara geldik. Takipçilerime teferruatlı bilgelik çevirmek amacıyla buradayım. Yusufeli bozuk iskân yerini gezdik, yeni yerleşme yerini gören hakim noktadayız. Suyun biber dolması noktasını gördük, oradan birlikte demincek suyun geldiği yerleri çekip takipçilerimle paylaşacağız” ifadelerine saha verdi. – ARTVİN

Share: