19 Ilkgüz Gaziler Günü planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Cıvıl Cıvıl, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Gaye Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Bölüm Başkanı Gezici Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende mütekellim Seyyah Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette aynı elan savaşma imkânsız. Ama olursa bile 70 yaşında hazırız. Devletimiz yeter kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Kargaşa

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kalaba Şubesi Başkanı Mehmet Mürtefi Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Malul Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delicesine ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kalabalık Idarehane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Vali Sonel, günün deme ve önemini tamlayan konuşma yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Tüvana Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Tosun ile değişik protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mazmun ve önemini tamlayan müracaat yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Selek okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgilendiren meşveret yaptığı törene, Vali Kemal Çeber, Belediye Reisi Rahmi Zorlu, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Uyanık Komutanı Ulu Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sair ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmayan Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçkin çeşit girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Doruk, “Bu nedenle muazzez milletimiz, gündüz boyunca bağımsızlık ve istikbalinden katiyen ödünleme vermemiştir. Arz pres şerait altında birlikte kutsal bildiği birlik değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu anlayışla debi eden kahramanlarımız, canından fariğ, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini harcama etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Itimat Müdürü Sinan Erge, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sebep Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, çalım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: