Ölçülü ve Maşrık Karadeniz’de “19 Ilkgüz Gaziler Haset” törenleri

Trabzon, Kargaşa, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Erek Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Yazıhane Başkanı Gezgin Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende mütekellim Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette bir elan muharebe olmaz. Ama olursa de 70 yaşında hazırız. Devletimiz yeter ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Kargaşa

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Cıvıl Cıvıl Şubesi Başkanı Mehmet Şanlı Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Delice ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Cıvıl Cıvıl Idarehane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Ilbay Sonel, günün mazmun ve önemini tamlayan müşavere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Güre Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Miralay Zekeriya Kele ile diğer protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün meal ve önemini belirten istişare yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Koçak okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişkin müşavere yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Belediye Reisi Rahmi Kip, İl Güven Müdürü Nurettin Gökduman, İl Uyanık Komutanı Uca Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Aksu, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile ayrıksı ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden her makule girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Zirve, “Bu nedenle eren milletimiz, gündüz boyunca bağımsızlık ve istikbalinden asla ivaz vermemiştir. Yeryüzü pres şartlar altında dahi lahut bildiği bütün değerlerine sahip çıkmıştır. Bu anlayışla akım fail kahramanlarımız, canından fariğ, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarfiyat etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Yaya Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Emniyet Müdürü Sinan Erge, İl Güllabi Komutanı Açıkgöz Miralay Sebep Saygılı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, kurum müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: