Sakarya’daki FETÖ davasında 34 sanığın yargılanması sürüyor

Sakarya’de Fetullahçı Yıldırı Örgütü’ne (FETÖ) ilişik davada, kapatılan Zer Lale Yetişek Kültür ve Teavün Derneği üyesi biri firari, biri tutuklu 34 sanığın yargılanması bitmeme ediyor.

Sakarya 2. Pahal Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada bazen sanıklar ile avukatları amade bulundu, vakfedilmiş sanık B.K. ise cezaevinden Patırtılı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Gelen belgelerin zapta geçirilmesinin arkası sıra saraka kayran sanık İ.K, ByLock programını kullanmadığını, sanıklardan tıpkı hayat dünya diğerlerini tanımadığını belirtti.

Sanığın avukatı ise müvekkili hakkında oluşturulan ByLock içeriklerinin güvenilirliğinin bulunmadığını savunarak, buna ilgilendiren eksper raporu hazırlanmasını irade etti.

B.K, afiyet sorunları yaşadığı ve eşi birlikte cezaevinde olduğu için tutuklanmadan yargılanma talebinde bulundu.

Sanığın avukatı bile müvekkili yönünden hep delillerin toplandığını anlatarak, 3 çocuğunun bakımının sağlanamaması dolayısıyla boşaltma edilmesini istedi.

Bazı maznun müdafileri, müvekkillerinin toplum örgütü üyeliğine ilişkin iddialar yönünden ilişkin belgelerde imza incelemesi yapılmasını ve tam delilin toplam olması zımnında dosyadan ayrılmayı temenni etti.

İddia makamı, tutuklu sanığın kâin halinin devamı ve eksikliklerin giderilmesi yönünde kuruntu bildirdi.

Davanın gelmiş olduğu aşamada imza tetkik ve dosyadan terk taleplerinin reddedilmesine hükmeden murafaa heyeti, sanığın mevkufiyet halinin devamını kararlaştırarak duruşmayı 1 Aralık’a erteledi.

İddianame

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede aralarında eczacı, veteriner, öğretmen, esnaf ve çiftçinin bile bulunduğu, Ferizli ilçesinde elektrik gösteren Altın Lale Eğitim Ekin ve Yardımlaşma Derneği üyesi 34 sanık karşı “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7 sene 6’şar aydan 15’er yıla büyüklüğünde hapishane cezası isteniyor.

Share: