59. Antalya Altın Portakal Film Festivali… HAYSIYET ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

Perihan Çarpışma ve Erkan Can’a Öz Saygı Ödülleri’nin, Fulya Tekindor’a Başarı Ödülü’nün verildiği gecede unutulmaz anlardan biri üstelik festival afişinde fotoğraflarıyla kayran düz Ediz Kan’un sahneden, Filiz Atak’ın ise gönderdiği videoteyp ile izleyicilerle buluştuğu anlar oldu.

Antalya halkının bunaltıcı bent gösterdiği törene T.C. Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Ersin Kalem Erbabı, Antalya Büyükşehir Şehremini ve Festivali Başkanı Muhittin Haşere, Antalya Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri ve Festival İdari Direktörü Cansel Tuncer, Beyaz Perde Umumi Müdürü Erkin Yılmayan, uray başkanları, siyasal parti temsilcileri, Antalya protokol üyelerinin yanı sıra jüri üyeleri, film ekipleri ile sinema ve televizyon dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Muhittin Böcek: “Nice buluşmalarımız olsun, Kızıl Portakalımızın birçok yılları olsun!”

Nefise Karatay ve Nazirsiz Kopan’ın sunuculuğunda gerçekleşen Halk TV ekranlarından hareketli olarak yayınlanan gecenin açılışını ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek yaptı.

Muhittin Böcek konuşmasında; “Bugün, Altın Portakalımız 59 yaşındaysa ve hala bizim dünyaya açılan sunu eke kapılarımızdan biriyse bu sizlerin sayesindedir.

Özüne döndüyse, değerlerini koruyorsa ve kendini yenilemeye devam ediyorsa bizlere verdiğiniz destek sayesindedir.

Yarım asrı geride bırakan aynı değere sahip olmak hem nazik bir bahtiyarlık hem üstelik iri tıpkısı sorumluluktur.

Aldığımız gelişigüzel kararda, attığımız seçme adımda o sorumluluğu düşündük ve bilcümle çalıştık.

Çok çalıştık. Yaptık, oldu demedik. Sorduk, danıştık. Kararlarımızı bilcümle kuma akılla aldık, birlikle hayata geçirdik.

İşte bugün kortejimizde sokaklar ve 10 bin kişilik bu mağaza dolup taşıyorsa bundandır.

Birçok buluşmalarımız olsun, Altın Portakalımızın birçok yılları olsun.

Sinema var az çok, var olsun. Işığı bizleri aydınlattığı kabil, gelecek nesillere bile imge olsun.

Bugün burada mevcut herkese, cümle sanatçılarımıza, şehrimize gelecek tamlık misafirlerimize, sinema emekçilerine, kesim çalışanlarına ve sevgili Antalyalılara fena hâlde bir festival diliyorum.

Bir hafta boyunca şehrimizde sürecek festival coşkusunun tamam ülkemize yayılmasını ümit ediyorum,” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy: “Türk insanını tefrik etmek biraz üstelik Yeşilçam’ı akla yatkın anlamaktan geçmektedir.”

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Zer Portakal Film Festivali’nde olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek başladığı konuşmasında, “Şurası ikbal rahatlığıyla söyleyebiliriz, Türkiye’yi derk etmek, Türk insanını temyiz etmek az buçuk birlikte Yeşilçam’ı akıllıca anlamaktan geçmektedir. Bu festival bize Yeşilçam’ı akla yatkın intikal fırsatı sunmaktadır.

Bu vesileyle Yeşilçam emekçilerini saygıyla selamlıyorum. Ekin ve nutuk alanında planlı çalışmaların stabil bire bir şekilde sürdürülebilir olmasının hangi büyüklüğünde tahakküm olduğunu göz uğrunda bulundurursak Antalya Değerli Portakal Film Festivali’nin bugünlere kadar gelmesinin ardında yatan emeğin ne büyüklüğünde değerli olduğu henüz bereketli anlaşılır.

Türkiye Cumhuriyeti Firez ve Turizm Bakanı kendisine festivale öncülük fail, bu organizasyonun gerçekleşmesini sağlayıcı, geçmişten günümüze emeği olan herkese şükranlarımı sunuyor, hayatını kaybedenleri nazikâne ve rahmetle anıyorum. Curcuna kapsamında değer ödülüne müstahak tanıdık sanatçılarımızı tebrik ediyor, eserleriyle yarışacak olan sanatçılarımıza başarılar diliyorum.

Eserleri değerlendirecek olan ve çokça kıymetli isimlerden oluşan jürimize birlikte kolaylıklar diliyorum,” dedi.

Ediz Kan: “Konuşma ve olgun aynı kuşun iki kanadı gibidir, bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve hür olurlar.”

1970 yılında çekilen Ankara Ekspresi filminin setinde fariğ fotoğraflarıyla festival afişini süsleyen Cımbar Akın sağlık koşulları zımnında Antalya’ya gelemezken, Ediz Hun törende izleyicilerle buluştu.

Cımbar Atak benzeri videoteyp göndererek teşekkürlerini ve afişte fotoğraflarıyla düzlük almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ediz Kan konuşmasına Cımbar Atak’a seslenerek başladı:

“Canan Sürgün sen bizim hepimizin sevgilisisin, gelmedin amma hislerini çokça evire çevire belirttin, tığ de seni kardeş kardeş kucaklıyoruz.

Danışma ve olgun benzeri kuşun iki kanadı gibidir, bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçarlar ve mutlak olurlar.

Bu bağlamda Antalya Değerli Portakal Film Festivali son basamak ehemmiyet taşıyor.

Ankara Ekspresi 1971’üstelik, 52 sene ilk çekildi. Canan Cımbar’le beraber çektiğimiz benzeri film.

Sevgili Muhittin başkanım lütfetmişler kişi gruplarıyla yeniden yansıttılar, teşekkürlerimi izah etmek istiyorum,” dedi.

T.C. Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ediz Hun’a Atatürk’ün Antalya’ya geldiğinde çektirdiği fotoğrafını ödül etti.

Perihan Cidal: “Bu dürü beni 48 yıl öncesine götürdü.”

Gerçekten yaşta temsil ile mesleğe hamle atan, canlandırdığı doğruluk karı karakterlerle öne çıkan, Bedrana filmiyle Altın Portakal Bildirme İyi Avrat Aktör Ödülü’nü nail, sinemamızın geçirdiği yenilenme ve değiş süreçlerine birbirinden ayrımlı rollerle damgasını vurmuş, temsil ve beyaz perde dışında göstergeç dizilerinin üstelik vazgeçilmez ismi, Yeşilçam’ın zer çağının son dönemlerinde kadem attığı sinema dünyasında temel ayrımsız nasip namına kariyerine devam fail Perihan Çarpışma gecede Değer Ödülü sunulan özge insanoğlu oldu.

Ödülünü Antalya Valisi Ersin Muharrir’dan düzlük Perihan Savaş konuşmasında, “Şu anda kalbim pır pır çarpıyor. 48 sene öncesine götürdü bu hediye beni, Altın Portakal Bildirme İyi Eş Oyuncu Ödülü benim olmuştu, 48 sene sonra Saygınlık Ödülü…

Demek ki insanlar kardeş kardeş, saygıyla ve özveriyle işlerini yaptıkları zaman o emek karşılığını buluyor.

Zaman kortejde çok çarkıt yıllara gittim. Sevgili Antalyalılar ne güzeldiniz bugün, tek şey değişmemiş, hangi büyüklüğünde eş çıktınız 40 adım sıcakta bizi beklediniz, sevginizi sundunuz.

Hakkınız tek ant ödenmez. Sanatçıların emeklerinin uzlaştırma haklarının tıpkı an evvel çıkarılması umuduyla…

Henüz hür sanat elan hür sanatkâr,” dedi.

ÖDÜLÜ ERDAL KELE ADINA ALDI

Ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Haşere’ten düz oyuncu Erkan Can de ödülünü başta Erdal Kele görünmek için sinemaya iş veren ve bugün hayatta sıfır sinema emekçileri için aldığını söyledi.

Erkan Birey: “Yaşa görüşme!”

Bu sene iki zer sanatçıya sunulan Öz Saygı Ödülleri’nden ilki; henüz 16 yaşında tiyatro ile başladığı oyunculuk kariyerine, sinema ve televizyonda dahi devam fail, oyunculuğun her alanında karışma olduğu projelere ayar katan ve akıllardan silinmeyen performanslarla unutulmaz karakterler yaratan, Gemide ve Züht filmleriyle Kızıl Portakal Genişlik İyi Ayvaz Aktör Ödülü’ne iki defa müstahak tanıdık Erkan Birey’ın oldu.

Ödülünü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in elinden düzlük Erkan Fert, “Herkesi selamlıyorum, çok özdek var söylenecek ama bodur konuşacağım.

Ben bu ödülü Erdal Tosun ilkin doğmak üzere sinemaya faaliyet veren, aramızda olmayan hep sinema emekçileri üzere alıyorum. Yaşasın tekellüm,” dedi.

TEKİNDOR’A BAŞARI ÖDÜLÜ

Soğan Çiçeği Tekindor: Böyle yetkin tıpkı ödülü eve götürecek olmak çokça domuzuna.

Başarı Ödülü’nün bu yılki sahibi; tiyatro sahnelerinden dizilere ve filmlere uzanan üçkâğıtçılık serüveninin seçme aşamasında seyircilerle faal ve etkileyici bağlar kurabilen, nümayiş aldığı temas oyuna, diziye ve filme ruhunu katmasını bilici, oyuncu ve ressam Zerrin Tekindor oldu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcü’ten ödülünü düz Fulya Tekindor, “Böyle mükemmel tıpkısı ödülü eve götürecek başlamak çok iyicene.Bu ödülü düşününce bu pekâlâ başıma geldi diye niteleyerek düşündüm ve çok canan anneciğimin sözleri geldi aklıma; ‘kuğular o incerek boyunlarıyla ne kadar kusursuz süzülürler amma aynı üstelik alttan suya benzemek geçişsiz şüphesiz çırpındıklarına.’Sanatçılar üstelik böyledir esasen, o kadar çokça mesai ve o büyüklüğünde çokça iş vardır kim…Kâmil aynı yoldur bu ve yolda bile karşınıza hakeza şeyler çıkar zaman zaman, haddinden fazla teşekkür ederim,” dedi.

Gökçe Yazın Uyarlaması Senaryo Yarışması Ödülleri Açıklandı!

Sinema tarihimizdeki bir nice unutulmaz filmin edebiyat uyarlaması olmasından yola sâdır Kızıl Portakal Film Festivali’nin bu yıl düzenlediği Yazın Uyarlaması Senaryo Yarışması’nın kazananları açılış töreninde açıklandı. Senaryocu-çekimci Aslı Özge, aktör-yönetmen ve yazar Ercan Kesal ile edip Müge İplikçi’den oluşan ana jüri marifetiyle değerlendirilen yarışmanın ödüllerini Aslı Gayrı açıkladı.

Sunu İyi Senaryo Ödülü’nü Burcu Aykar’ın Cahide Birgül’ün benzeri isimli romanından senaryolaştırdığı “Gölgeler Çekildiğinde” projesi, Hakem Heyeti Özel Ödülü’nü ise Elif Refiğ ile Kasıt Mahmutyazıcıoğlu’nun Zaven Biberyan’ın tıpkısı ünlü romanından alay malay senaryolaştırdıkları “Yalnızlar” ünlü projesi kazandı.

Festival programında vadi düz filmlerin ve jürilerin izleyicilere tanıtıldığı geceleyin, Mustafa Sandal’ın verdiği konserle sona erdi.

Festivalde Hezel Coşkusu

Festivalde iki yıldır düzenlenemeyen gelensel kortej bu sene beyaz perde ve monitör dünyasından ünlü isimlerin katılımı ve halkın yavaş ilgisi ile gerçekleşti.

5 kilometrelik kortejde, Perihan Çarpışma, Erkan Can, Nurgül Yeşilçay, Abdurrahman Keskiner, Ayşenil Şamlıoğlu, Gülsen Tuncer, Engin Hilal, Hatice Aslan, Melike Demirağ, Mustafa Alabora, Salih Güney, Selma Güneri, Ilgım Aksoy, Yusuf Sezgin, Şenay Gürler, Burak Tozkoparan, Eksiksizlik Uçar, Burak Serdar Şanal, Öz Saygı Akbay, Ayşe Erbulak Özgürdal, Yürekten Özgürdal, Briz Pamir Fecir, Vuzuh Erkul, Çiy Burcuoğlu, Utkulu Hiçdurmaz, Soylu Sarıcı, Biket İlhan ve Recep Cinisli ilkin doğmak amacıyla beyaz perde ve monitör dünyasından kader isimler Antalyalıları selamladılar.

Share: