Abla Betül, analık azmiyle kanseri yendi

– Hemşire Betül, analık azmiyle kanseri yendi

Kanseri yenen abla, hastanede kanser hastalarına maneviyat oluyor

DİYARBAKIR – Meme kanserine yakalandıktan sonraları gördüğü otama ve karnındaki bebeğin desteğiyle sağlığına kavuşan hemşire Betül Kültürlü, hem çevresindeki hem de aheste bakım servisinde yatan kanser hastalarına maneviyat oluyor.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Yetişek ve Araştırı Hastanesinde Pahal Bakım servisinde fariza fail abla Betül Görgülü, 2 sene geçmiş gebelik sürecinde bicik kanserine yakalandı. Kansere karşı savaşım veren ve tedavi sürecinde gördüğü ışın tedavisi ve kemoterapinin arkası sıra sağlığına kavuşan Ziyalı, çevresindekilerin ve karnındaki bebeğinin desteğiyle hastalığın üstesinden geldi.

Kanserle mücadelesine karnındaki kahramanıyla başlayan Görgülü, hastanede amansız hastalık tedavisi gören hastalara moral vererek onları bilgilendiriyor.

Sağlığına kavuşmasının ardından yaşadığı süreci anlatan Okumuş, vatandaşları ve çevresindekileri “kanserde erken teşhisin önemi” yönünde bilgilendirmeyi sürdürüyor.

Sağ göğsünde kitle hissetmesinden sonraları koltukaltına yayılan amansız hastalık hücrelerinden şüphelenip doktora başvuran Münevver, 4 mahiye hamileyken kanser teşhisinin koyulduğunu belirtti.

Kanser sürecinde yaşadığı durumu anlatan Kültürlü, “Ağrılı aynı şekilde doktora başvurduktan sonra maatteessüf amansız hastalık tanısı aldım. O günden sonra hem benim hem üstelik karnımdaki kızımın kanserle mücadelesi başladı. Kanseri erken ayırt etmiş olmam az buçuk işimizi kolaylaştırsa üstelik, yüklü olmam ara sıra sorunları beraberinde getirdi. O sürede hem ana hem kanserle savaşım fail benzeri kadın olarak kendime üzülmeyi bıraktım. Takkadak çocuğumun zinde doğabilmesi üzere dua etmeye başladım. Çocuğumla birlikte al kürden 4 modül aldım. Daha sonraları çocuğum benzeri ay er doğup sağlıklı benzeri şekilde dünyaya geldi. Ego artık mücadelemin biricik kahramanı namına yoluma bitmeme etmeye başladım” dedi.

Meme kanserinin kadınlar amacıyla aynı ana olduğuna dikkat çekerek er tanının maltalık kurtaracağını belirten abla Işıklı, şunları kaydetti:

“Hemcinslerime anlatmak istediğim, meme kanseri bizim gerçeğimiz. Doktorların söylediği kabil, kadınsanız ve östrojen salgılıyorsanız bu hepimizin zaman evet üstelik erte yaşayabileceği bire bir ebat. Er tanı avlu kurtarır. Lütfen öncelikle 30 yaş şeş kadınlarımızın ayda tıpkısı dahi olsa elle bicik muayenesi, 30 yaşından ahir kadınların görüntüleme ve hekim kontrolü ile tedbiri çok önemlidir. kanserle mücadele fail kadınlara psikolojinin bu süreçte çokça koskocaman olduğunu anlatmak istiyorum. Hayatın getirisini ve götürüsünü bilemeyiz. Bugün yaşamadık ama yarın neler yaşayacağımızı bilmiyoruz.”

“Üzerine basa basa söylüyorum: Erken tanı avlu kurtarır”

Entelektüel, “Ben onkoloji bölümünde 8 ay kadar çalıştım. Orada yaşanan zehir travmalara şahit oldum. Yeri geldi aşağı yaşta yavru kaybettiğimde duvar dibine ağlayıp bu olmamalıydı dedim. Amma bir devir amansız hastalık olabileceğim aklıma gelmemişti. O sürecin içerisine girdiğimde züğürt yakınlarının feryatları beni çokça etkiliyordu. Konusunda basa basa uyarıda düşmek istiyorum. Er tanı avlu kurtarır. O süreçte hastalarımla duygudaşlık kuruyordum ama insanın başına gelince işler empatiden elan mavera bire bir duruma gidiyor. Haddinden Fazla şükür amansız hastalık sürecini 1 yılda atlattım. Geçen sene bu vakitte tedavim sonuçlandı ve bitti. Şu an yakın takipteyim. 3 ayda aynı görüntülemelerle, içki tetkikleriyle görüngü yenilenmesin diye niteleyerek mail takipte kalıyorum.” ifadelerinde bulundu.

Share: