Anadan Doğma sem kaybı olan hoşur kız sağlığına kavuşuyor

Çırılçıplak sema kaybı olan hoşur kız sağlığına kavuşuyor

Küçük Hatice Gaziantep’te yapılan düşünce sapı koklear implant ameliyatı ile duyabilecek

GAZİANTEP – Gaziantep’te hararetli ve dolambaç gelişmemesi nedeniyle doğuştan sema kaybı bulunan 6 yaşındaki Hatice Çelik, Gaziantep Dr. Ersin Arslan Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde yapılan us sapı koklear implant ameliyatı ile duyabilecek. Doç. Dr. Secaattin Gülşen, ameliyatın kudretli geçtiğini ve siftinlik kızın ayrımsız ay içerisinde duyabileceğini söyledi.

Gaziantep’te dinamik ve rastgele iki iç kulak gelişmemesi dolayısıyla anadan doğma sem kaybı olan 6 yaşındaki Hatice Çelik’a, Dr. Ersin Aslan Terbiye ve Araştırı Hastanesi Mücahitler Eklenmiş Binası’nda Doç. Dr. Secaattin Gülşen marifetiyle Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt eşliğinde hatır sapı koklear implant ameliyatı yapıldı. Türkiye’bile bulunmaz yerlerde yapılabilen pek ameliyatın liyakatli geçtiğini belirten Doç. Dr. Secaattin Gülşen, hoşur Hatice’nin kanı sapına yerleştirilen elektronik sem protezinin bir ay içerisinde deli dolu olmasıyla hayatında ilk kez duyabileceğini ve bu sayede da konuşabileceğini belirtti.

“Kızımın durumuna çok üzülüyordum, artık hem duyabilecek hem bile konuşabilecek”

Yapılan ameliyatla kızının ilk duyabileceğini belirten ve ihtisas dolu anlar yaşadığını ifade fail esas Meryem Çelik, “Kızım anadan doğma duymuyor ve derdini bütün işaret diliyle anlatmaya çalışıyor. Bazen kendisini anlayamıyorduk ve hakeza olunca dahi kızım çokça ağlıyordu. Çokça araştırmaların peşi sıra bu ameliyatı olmaya karar verdik. Doktorlar dahi bu ameliyatın haddinden fazla aheste aynı operasyon olduğunu söyledi. Kızımın ameliyatı çokça gür esbak. Doktorlar bire bir ay içerisinde kızımın aut kulağına takılacak cihazla duyabileceğini söyledi. Şuan çokça mutluyum. Bire Bir anne namına kızımın bu durumuna çokça üzülüyordum. İnşallah artık hem duyabilecek hem da konuşabilecek. O günler geldiğinde mutluluktan ağlarım, kızım hangi isterse onu yaparım” dedi.

“KBB alanındaki yer doğacak ameliyatlardan birini yaptık”

Metanetli ameliyatla ait bilgi veren Doç. Dr. Secaattin Gülşen, “Bu ameliyat kulak, kibir, boğaz alanındaki genişlik ileri, yeryüzü munsap ameliyatlardan bir tanesi. Akıl sapı koklear implantasyonu dediğimiz bir cerrahi müdahale. Hiç işitemeyen ve başlık yapıları tamamen gelişmeyen koklear implantsyonu olabilir sıfır hastalarda aracısız sema protezini düşünce sapındaki sema çekirdeğine kapan ameliyatıdır. Bu ameliyat Türkiye’dahi dar merkezlerde uygulanabiliyor ve Gaziantep Dr. Ersin Arslan Yetişek ve Araştırı Hastanesi dahi bu merkezlerden tıpkı tanesi. Işler yaklaşık 4 saat sürdü. Çırılçıplak her iki bağırsak kulaklar yapıları gelişmeyen 6 yaşındaki Hatice kızımız işitemiyordu ve konuşamıyordu. Kızımızın sağlığına kavuşabilmesi amacıyla bu ameliyatı yaptık. Bu süreçte maşa alımı için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği’nin destekleri oldu. Prof. Dr. Sebep Bayazıt hocamız İstanbul’dan gelerek ameliyata katıldı” şeklinde konuştu.

“Işler gayet liyakatli geçti, kızımız benzeri kamer sonraları duyabilecek”

Ameliyatın kalburüstü geçtiğini ve tıpkısı kamer içerisinde banal Hatice’nin duyabileceğini belirten Gülşen, “Ameliyat gayet kudretli geçti. Us sapına cihazı yerleştirdik. Faaliyetler takkadak dahi ölçümlerimizi yaptık. Cihazın durumunda olduğunu doğrulayarak yanıtları da aldık. Hastamızı serviste takip ediyoruz, şuan herhangi bir sıkıntısı bulunmayan. Sayrı biberli iyileşmesini tamamladıktan sonra iki parçadan oluşan cihazın aut parçasını üstelik yerleştirerek işitmesini sağlayacağız. Çocuğumuzun işitmesi tahminî namına bir ay sonra dış parça aktivasyonu yapıldığında başlayacak” diyerek konuştu.

Share: