Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de yeni adli yıl küşat törenleri düzenlendi

Adana, Sazak, Hatay ve Osmaniye’dahi, kullanılmamış adli yılın başlaması dolayısıyla törenler yapıldı.

Adana Barosu Başkanı Verimli Gökayaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende, imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Seyhan Şehremini Akif Eksiksizlik Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Kırıcı ve baronun yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Sazak

Mersin’da yeni adli yılın başlaması zımnında Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törende, Baro Başkanı Gazi Özdemir, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Özdemir, yeni adli yılın toplumun her kesimi amacıyla adaletli olmasını talep ettiklerini belirterek, “Sazak Barosu yönetimi adına fariza yaptığımız müddet içerisinde, öncelikle seçkin vatandaşımız amacıyla adaletin sağlanmasında, özgür ve etkisiz yargının uygulanmasında ve elbette ki meslektaşımızın ve mesleğimizin onurunu müzaheret etmek, maddi ve manevi refahını seçmek amacıyla bugüne büyüklüğünde var gücümüzle çalıştık.” diyerek konuştu.

CHP Mersin Ağacı Mebus Alpay Antmen ve avukatlar bile törende saha aldı.

Hatay

Hatay’da da Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Tacettin Pınar ile Baro Başkanı Cihat Açıkalın Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla serencam bulan törene, Hak Komisyonu Başkanı Serkan Saf ile hakim, savcı ve avukatlar katıldı.

Osmaniye

Osmaniye’da Il kampüsü içerisindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, içtinap etmek duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı okundu.

Vali Erdinç Yılmayan, fuaye alanında devam fail programda, adaletin sağlanmasında herkesin üzerine sakıt görevi yapacağına inandığını belirterek, eskimemiş adli yılın filinta olmasını diledi.

Cumhuriyet Altını Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy da yandaş ve hatalı toplumsal iletişim araçları paylaşımları ile bunlarla angajmanlı haberlerin halkın yargıya güvenini sarstığına dikkati çekti.

Karar vericilerin tarafsızlığı ile adaletli yargılanma hakkına inatçı tartı edecek olgun ve yorumlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Arısoy, şöyle konuştu:

“Bilinmelidir ki günlük hayatta cürüm teşekkül eden temas meze sosyal medyada birlikte suçtur. Zımnında kamuoyu gündemine taşınan birden seçkin yargılamada mahkemelere içtimai medya üzerinden menşei belirsiz hesaplardan tavsiye mektubu ve telkinlerde bulunulmaktadır. Bu çizgi suç olduğu kadar yargının işleyişine bile okkalı zararlar vermektedir. Şu ayrımsız gerçektir kim temas davada, sevgili dosyasına kredi olan beş on önem mensubu dışında tek kimse tam bilgiye cemaat değildir. Kamuoyunun demokratik doğruluk arayışlarına, duyarlılıklarına sonuna büyüklüğünde tevakki etmek duymakla alay malay hususiyet atmosferini zehirleyen bu yaygın ve aktüel problemin çözümü üzere herkesin konusunda düşeni yapması gerekir.”

Törende Osmaniye Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan dahi danışma yaptı.Share: