ADANA’DA 250 TITREM KEBAP MEZESİ ÇÖPE GİDİYOR

ADANA’nın simgesi kebabın, yıllardır restoranlarda 10’a andıran salata ve mezeyle servis edilmesi, ‘gıda israfı’ tartışmalarına misil açıyor. Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Arslan, 3 bine mail esnafımız, maaş ortalama 500 titrem salata, saraka servis ediyor; 250 tonu israf oluyor. Serviste sezon soğan ve ezme salatası tam. Mantarın, kaşarlı humusun, patlıcanın kebabın yanında ne işi var Bunlar ferasetsiz dönüşü olmayan ürünler. Üzülüyoruz zira haddinden fazla israf var? dedi.

Adana’de restoranlarda kebabın beraberinde servis edilen 10’a mail kortej ve salatanın çoğunun israf olması, ‘9-16 Teşrinievvel Tagaddi ve Besin İsrafını Önleme Haftası? nedeniyle baştan gündeme geldi. Kentin bildirme ünlü yemeği olan, coğrafi işaretli ‘Adana kebabı?, ayrıntılı yılardır az daha umum restoranlarda mevsim, soğan, ezme, kaşık ve tablacı salatasının yanı sıra kaşarlı mantar, cacık, humus, pişmiş soğan, biber, domates, fındık lahmacun, fındık pide, jale köfte üzere eser ve mezelerle servis ediliyor. Kebapçıların genel anlamda bu durumdan mutlu olmadığını söyleyen Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Müşfik Arslan, yemek kültürüne düzlük etmiş bu alışkanlığın bırakılması gerektiğini söyledi.

‘YARISI ÇÖPE GİDİYOR’

Özellikle sonuç yıllarda Adana kebabı yanı sıra servis edilen salata ve mezelerin haddinden fazla abratılmaya başlandığını anlatan Delik Başkanı Arslan, ‘Kebabın yanında mevrut şeylerin bazıları zat başına benzeri nöbet. Haliyle masaya gelenlerin tamamı tüketilmiyor. El yapışık salata, kortej tıpkı daha değerlendirilemediği amacıyla yarısı çöpe gidiyor. Aynı biricik Adana’de bu servis şekli var. Başka memlekette hassaten dünyada yok. Bu sektörde 3 bine mümasil esnafımız var. Maaş sayı farkı 500 ton salata, küçümseme servis ediliyor. Bunun 250 tonu israf oluyor. Serviste sezon, soğan ve ezme salatası tam. Mantarın, kaşarlı humusun, patlıcanın kebabın beraberinde hangi işi var Bunlar anlayışsız dönüşü olmayan ürünler. Üzülüyoruz çünkü haddinden fazla müsriflik var’ dedi.

‘MEZEYLE SALATAYLA AYN BOYAMAYA GEREK YOK’

Kebapçı Yaşar Okumuş ise bir zaman bu kadar çok salata ve hezel servis ika alışkanlığının olmadığını, çabucak soğan ve tablacı salatasıyla kebap servis ettiklerini söyledi. Demincek ise bunun değiştiğini vurgulayan Aydın, ‘İnsanlar masaya gelen salata ve mezeleri bitiremiyor. ‘İsraf olmasın’ diye miktarı azalttığımızda kamera ‘Salata münasebet az’ diye aksülamel gösteriyor. Masada çeşitliliği örtmek istiyor. Bu uzanım maliyeti birlikte arttırıyor. Bu müsriflik olmasa kebabın fiyatı üstelik düşer. Kebabın yanında makarna, mantar hastalığı, humus, fındık lahmacun üzere ürünler veriyorlar. Bu akıllıcasına değil. Mezeyle salatayla ayn boyamaya gerek namevcut. Mefret olan etin tadıdır. Kebapçı arkadaşlarla ilişki olup israfı önlememiz lazım. Tığ küsurat ürünleri çıkmaz hayvanlarına göndersek üstelik aynı kısmı savurganlık oluyor? diye konuştu.

Malatya’dan Adana’ya mevrut ve soluğu kebapçıda aldığını kaydeden Birsel Zeren ise masadaki salata ve mezeleri görünce şaşırdığını dile getirip, ‘Bence porsiyonlar azaltılmalı. Ayn amonyaklamak hesabına işkembe doyurulması ehliyetli, diye düşünüyorum’ dedi.

Share: