Bahçesinden dışarı sarkan üzümler amacıyla yazdığı notla gönülleri fethetti

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde aynı yurttaş, bahçesinden dışarı sarkan asmadaki üzümleri, yoldan geçenlerin erinçli yiyebilmesi üzere ‘Lütfen asmaları bıçak ile değişmez, helal olsun’ bağlanmış aynı merhale bıraktı.

Elbistan’a sadık Cumhuriyet Altını Mahallesi’nde ikamet eden tıpkısı vatandaşın yıllar geçmiş diktiği asmalar, büyüyerek bahçe duvarının üstünden aştı. Caddeye sarkan asmadaki üzümlerin vatandaşlar tarafından koparıldığını gören bahçe sahibi, kat sayı ayrımsız davranışa imza attı.

Yıllardır emek vererek yetiştirdiği üzümlerin koparılırken asmaya beis verilmemesi için bıçak bırakan vatandaş, yanına da ‘Dışarıya sarkan üzümleri lütfen bıçak ile kesin. Muallak zarar görmesin. Esenlik, felah olsun. Helal olsun” yazılmış tıpkı grado astı.

İsminin açıklanmasını istemeyen asılı sahibi, “Bahçemizde büyüyen asmanın dallarının çoğu dışarıya sarktı. Sokaktan geçen bazen vatandaşlar, üzümleri koparıp alıyor. Bu asmayı yıllar ilk dikmiştim. Üzümler aileme da komşularımıza eli nimetli mübarek kâfi. Benim bir tane isteğim, üzümleri koparırken asmaya beis verilmemesi. Zira seneye üstelik üzüm verecek bu asma. Ama dalı koparsa hangi bana hangi bile kemirmek talip vatandaşlara bire bir molekül kalmaz. O yüzden ego üstelik bıçakla notu bıraktım. Canı çeken bıçakla üzüm salkımını kesip afiyetle yiyebilir. Helal olsun” şeklinde konuştu.

Notu gören vatandaşlar ise, asma sahibine teşekkür ederek, “Pespaye çok güzelce benzeri akıl. Muallak beis görmezse cümle faydalanabilir. Cenabıhak razı olsun” ifadelerini kullandılar. – KAHRAMANMARAŞ

Share: