Balıkesir’in asırlık “Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” coğrafi işaretle tescillendi

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine kapalı rustik Sarıbeyler Mahallesi’nde, ilk kez Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına katılan askerlere mugaddi, lezzetli ve dayanıklı azık sağlayabilmek üzere üretilen seferberlik çöreğinin coğrafi belen tescili yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesince Türk Patent ve Bellik Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan tescil başvurusu sonuçlandı.

“Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” adıyla tescillenen ürünle Balıkesir’in coğrafi belen sayısı 16’ya yükseldi.

Muharebe yıllarında toprak halkının bire bir araya gelerek topladığı un, yoğurt, zeytinyağı, şeker ve tarhana çorbası mayasıyla hazırladığı seferberlik çöreği, yuvarlak hat verilerek yıkanmış ateşlilik bulanıp odun ateşinde pişirildikten bilahare serin aynı yerde kurutularak 2-3 ay bozulmadan saklanabilecek ağıl getirildi. Böylecene o dönemde cephede savaşçı askerlere, teferruatlı süre bozulmadan dayanabilecek tatminkâr ve mugaddi besin sağlandı.

Bükdere köhne deri ayran peyniri, manda kaymağı, Balıkesir kaymaklısı ve Balya sadeyağ üzere müracaat işlemlerini mütemmim Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, “Susurluk kokoreci”, şehre başmaklık kitap ve tariflerin kayran aldığı 30 çeşidiyle “Balıkesir kahvaltısı” ile “Havran inciri”nin tesciline yönelik müracaat hazırlıklarını sürdürüyor.

Share: