Bayındır’da incir üreticilerine kerevit ve ağ dağıtıldı

İzmir Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünce Bayındır ilçesinde incir üreticilerine kerevit ve ağ dağıtıldı.

Lütuflar Mahallesi’nde planlı törende mütekellim DOĞRU Tümen İzmir Milletvekili Ceyda Ayrılamaz Çankırı, geçtiğimiz günlerde Tire’dahi dil ve araba atıfet desteği verildiğini anımsattı.

Etkinlikte emeği geçenlere teşekkürname fail Çankırı, incirin coğrafi işaret alınan 3 üründen biri olduğunu, Ekincilik ve Orman Bakanlığının Abat’a 550 milyon liralık destek verdiğini söyledi.

İzmir genelinde tarıma desteklerinin bitmeme edeceğini belirten Çankırı, “Kısaca 6 milyar liralık ile İzmir tarımına geçekten çok dokunaklı ayrımsız desteğimiz var. Üretimimizi ek kızıl ağıl getirip daha mübarek henüz çoğalan yapmaya çalışıyoruz. Dünyada bezen bitkilerinde ve çiçekte Bayındır’ı acun birincisi yapacağız.” diyerek konuştu.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen birlikte çalım namına 2021 yılında 5, 2022 yılında ise 6 projeyi hayata geçirdiklerini vurguladı.

Üreticileri desteklemeye ve karavide dağıtmaya devam edeceklerini kaydeden Özen, şöyle konuştu:

“3 yılda Tire, Beydağ, Ödemiş ve Torbalı’da 14 bin 750 karavide dağıttık. Bu artağan topraklar ve cefakar üreticilerimizin elinden kökleri tarihe kadar müstenit benzeri sektörden bahsediyoruz. İzmir 30 ilçesiyle beraber, 148 bin üreticisiyle beraber seçme şeyi olağandan hak ediyor. Zira üretmiş olduğumuz ürünlerle İzmir’deki 4 milyon 500 bin insanı değil Tam Türkiye’deki 81 ilimizdeki vilayetimizdeki insanları değil, andıran coğrafyadaki ülkenin insanlarını üstelik besliyoruz. Bu kadar özveren, bu kadar vefakar, bu büyüklüğünde cefalı üreticilerden bahsediyoruz.”

Bayındır Şehremini Tasavvur Demirezen ise ilçenin haddinden fazla kıytırık alanda nazik amal yaptığını belirterek, “Nüfusumuz 41 bin amma yaptığımız amal nazik tıpkı tarafta çiçeğin başkentiyiz. Üretilen ürünleri de hem Türkiye pazarına hem da acun pazarına zahir pazarlayabiliriz diyerek düşünüyoruz. Etkinliklerle, görsel şölenlerle, konserlerle Rahat incirinin pazar payını arttırmaya çalışacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından üreticilere kerevit ve file dağıtıldı.

Etkinlik kapsamında, Entelektüel İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde memur Erdemli Kültür Mühendisi Eşref Tutmuş eliyle üreticilere “İncir Yetiştiriciliği Hastalık ve Zararlıları” eğitimi verildi. ???????

Share: