Cahit Koytak’ın ‘Onur Konuğu’ olduğu 23. Suçıktı Türkü Akşamları’nda şairler eserlerini seslendirdi

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde bu sene 23’üncüsü planlı “Suçıktı Türkü Akşamları” etkinliğine Türkiye’nin birlikte Bulgaristan, Makedonya, Azerbaycan, Kerkük, Cenup Afriika ve Gagavuzya’dan şuara katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Dursunbey Belediyesinin tevhit ettiği aktiflik, Suçıktı Mesiresi’nde gerçekleştirildi.

Dursunbey Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Sali, programın açılışında yaptığı konuşmada, Koşma Akşamları’na katılan şairlerin şiirle gönülleri ısıtacaklarını söyledi.

Suçıktı Şiir Akşamları süreci karşı hikmet veren âşık ve yazar Mehmet Atilla Maraş ise etkinliğe Türkiye’yi temsilen 1989’da gittiği Makedonya’da planlı Struga Koşma Akşamları’ndan etkilenerek başlattıklarını anlatım etti.

Maraş, Suçıktı şiir akşamlarının ilkini 1994’te gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, “İlk programda peyrev yoktu. İşte hakeza akşamleyin serin sular kaynıyorken, diri kuş sesleri ortada şairler şiirlerini gökyüzüne okudular. O zaman dedik ki bunun adı Suçıktı Koşma Akşamları olsun ve birincisi olsun. Fiilen 23’üncüsü gerçekleşiyor. Gene hayat geçirilip canlandırıldı ve yeniden tıpkı türkü şölenine dönüştü. İnşallah artık akıcı devam haysiyet.” şeklinde konuştu.

Cahit Koytak’ın ‘Onur Konuğu’ olduğu etkinlikte A. Mualla Ural, Ahmet Erek Hususi, Uca Sali, Ayşe Sevim, Eren Şakir, Esra Elönü, Esra Matyan, İnci Görgülü, İntiqam Yaşar, Mehmet Atilla Maraş, Mehmet Özer Ateşçi, Pek Ihtişam, Mürsel Sönmez, Serap Kadıoğlu, Shabbir Banoobhai, Todur Zanet ve Tuba Kaplan şiirlerini sundu.

Programa, Dursunbey Kaymakamı Ramazan Teke, Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Mazak ile çeşitli hava ve kuruluşlardan yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Koşuk Akşamları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği etkinliklerle bitmeme edecek.

Share: