Aşılanmamış hayvanlarına peyk vericili izlem

TARIM ve Orman Bakanlığı Natür Siper ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce (DKMP) nesli yıldırma altındaki karışık hayvanlarının korunmasına yönelik gösteri planı kapsamında; aşılanmamış koyunu, ceylan, alageyik, karışık keçisi, turna, tepeli kaşıkçı kuşu, şah kartal, bozkır kartalı gibi türlere peyk vericisi takıldı. Bu yöntemle, çandır hayvanlarının yaşam alanları, kafile yolları, tenasül alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, çandır hayatında nesli zılgıt yahut riziko altında olan hayvan türlerinin korunmalarına yönelik gösteri planı hazırladı. 100 nev üzere hazırlanan çekim kapsamında nesli hınç altındaki; karışık koyunu, ahu, alageyik, çandır keçisi, turna, tepeli tarla kuşu kaşıkçı kuşu, şah kartal, step kartalına uydu vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen izleme ile çandır hayvanlarının hayat alanları, kafile yolları, tenasül alanları belirlenerek, koruma çalışması yapılıyor. Tehdit altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, şanlı veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle yeryüzü kısık izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Yalın kısımlarına takılan donör ile izlem edilen turnalar üzere Sivas’ın heybetli üreme alanları ortada olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları üzere tenasül alanlarının sunma yüce habitatlardan birisi olduğu belirleme edildi. Bunun üzerine bu alanların aşılanmamış hayatı ihya sahası car edilmesi amacıyla iş başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine donör ile izleme edilen şah kartalın Rum popülasyonunun bugüne kadar barhana etmediği; ancak yeni doğan yavrularının kendilerine uygun tıpkı dirim alanı ulaşmak için büyük alanları taradığı belirlendi. Kendilerine akıllıca dirim alanı bulmakta zorlandıkları, umumi kendisine Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri tayin edildi. 2022 kışında şaşkın halde bulunup iyileştirme sürecinden bilahare donör takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve elan oradan ayrılmadığı tespit edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine verici ile takip edilen step kartalının ise kişi büyüklüğü namına çokça daha ciddi ayrımsız durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın bilakis Türkiye’deki step kartalının muhacir bire bir nüfus olduğu, kışın Çad ve Kamerun beyninde aynı bölgeye göç ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan donör ile takibe alınan step kartalının, ağustos böylece göçüne başladığı, sonuç güncellemelere göre şu anda Çad’bile bulunduğu saptandı.Öte yandan bu yıl Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya yeniden yerleştirilmesi yapılan 28 aşılanmamış koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Esasen Şanlıurfa’birlikte doğaya salınan 2 ceylana de donör yerleştirildi. 2 ceylan, şu anda 30 ceylanın bulunduğu kadro içinde kayran alırken strateji çalışmaları sürüyor.

Share: