Donald Trump, yemin altında sorgulanmadan geçmiş toplumsal medyadan aksülamel gösterdi: Muz cumhuriyeti

45. BENDE Başkanı Donald Trump, mülklerinin değerleri üzerine açılan sormaca çerçevesinde yarın New York Başsavcılığı’nda ahit altında sorgulanacak.

“MUZ CUMHURİYETİ”

76 yaşındaki Trump toplumsal iletişim araçları platformu Truth Social’üstelik yaptığı açıklamasında mülklerinin yemin altında sorgulanacağını doğrulayarak, ABD tarihindeki genişlik büyük cadı avının devamı amacıyla rasist New York Başsavcısını göreceğim. Şişman şirketim ve ben gelişigüzel taraftan saldırıya uğruyoruz. Muz cumhuriyeti!” sözlerini kullandı.

Açıklama, Trump’ın Florida’daki Mar-A-Lago malikanesinin mazi Federal Sormaca Bürosu (FBI) ajanlarınca basılmasının peşi sıra geldi.

TRUMP’A YÖNELİK SEVGILI SÜRECİ

New York Başsavcısı Letitia James, Trump Organization isimli şirkete ilgili gökdelenler ve golf sahaları kadar varlıkların değerinin 10 yıldan aşkın süredir finansal tablolarda hatalı yansıtıldığını argüman ettiği anket çerçevesinde Trump ve çocuklarını rapor vermeye çağırmış fakat Trump ve avukatları her seferinde karara itiraz ederek başsavcılığın istediği belgelerin kendilerinde bulunmadığını söylemişti.

Uzun tıpkı süreç sonrasında iki hafta geçmiş, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ilgili Trump’ın mahkemeye gelerek anlatım vermesi gerektiği kararını onaylamıştı.

Bir dönem sonra dahi federal bire bir yargıç, Trump’ın, James’in kendisi üzerine yürüttüğü soruşturmayı yatırmak için etki çıkartma girişimini münasebetsiz yanıtlamıştı.

Share: