Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, 1. Adana Tanıtım Günleri’ne katıldı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana’nın zirai potansiyelinin büyüklüğüne dikkati çekerek, “Hepimiz Adana’nın başarısına, geleceğine, üretimine, istihdamına ve ihracatı yani Adana’nın mutluluk ve refahına odaklanırsak, bundan netice alırız.” dedi.

Kirişci, Ankara ANFA Fuar ve Kurultay Merkezi’nde zaman başlayan ve 11 Aralık’a büyüklüğünde sürecek “1. Adana Lansman Günleri”hangi katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerin önemine bel ederek, Adana ve Adanalıların bahis konusu fuar sebebiyle kendilerini tanıtabileceğini rapor etti.

Adanalılar adına kendilerini başkalarıyla karşılaştırma etmemeleri gerektiğini belirten Kirişci, Allah’ın rastgele el ve seçkin coğrafyaya ayrı nimetler ve meziyetler verdiğine dikkati çekti.

Kirişci, Türkiye’nin 112 milyar metreküp akarsu ihtiyacının yüzde 10,5’inin, Adana’nın içinden sabık iki nehrinden (Seyhan ve Ceyhan) karşıladığını vurgulayarak, “Mübarek ovamız dünyanın sınırlanmış ovalarından birisi. Bu itibarla Adana, tarımsal potansiyeli sonuç basamak efdal tıpkısı ilimiz. Bizler bu şehrin önde gelenleri namına bu potansiyeli henüz doğacak taşımakla mükellefiz. ‘Mermeri delen damlanın gücü değil sürekliliğidir’ derler. Hepimiz Adana’nın başarısına, geleceğine, üretimine, istihdamına ve ihracatı yani Adana’nın bahtiyarlık ve refahına odaklanırsak, bundan bulgu alırız.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk imza Adana amacıyla

Göreve geldiğinde önceki imzasını Adana’nın Karataş ilçesinde kurulacak Türkiye’nin ve Avrupa’nın evvel Su Ürünleri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) amacıyla attığını hatırlatan Kirişci, benzeri Adanalı adına bu imzanın namına yıldız olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kirişci, Adana’nın gelişigüzel bakımdan olduğu kadar akarsu ürünleri üzerine üstelik cemaat olduğu yüksek potansiyeli üretim ve ihracata dönüştüreceğini ve istihdam sağlayacağını anlatım etti.

Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulamaları Projesi ile 110 bin hektarlık alanın sulanacağını tamlayan Kirişci, burada Yedigöze Barajı’ndan sulanacak araziler, sulamayla ilişik yatırımların bitmesi ve toprağın akarsu ile buluşmasının peşi sıra daha balaban, faziletli ve nitelikli tıpkı istihsal elde edilmiş olacağını anlattı.

Kirişci, Bakanlık yerine öz görev alanlarıyla ait Adana’nın bu arzu ve ihtiyaçlarına ulama sağlayacaklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bu ve elan önceleri başlayıp devam fail çalışmalarımız gibi Adana’ya yardım sağlayacak metin çok projemiz olacak. Adana bunu fazlasıyla doğruluk ediyor. 4 günce izlence vesilesiyle Adana’yı fark etmek isteyenler burayı mülakat edecekler ama Adana, Adana’de yaşanır. Bilcümle misafirlerimizi Adana’ya bekliyoruz.”

Fuara antrparantez, Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, DÜRÜST Fırka Adana Saylav Ahmet Zenbilci ve Çarkıt Türkiye Cumhuriyeti Azamet Bakanı İmren Aykut üstelik katıldı.

Kirişci, konuşmasının arkası sıra fuarın kurdele kesimini gerçekleştirdi. Burada stantları bir tane biricik gezen ve namına izaz edilen yiyeceklerden tadan Kirişci, katılımcılarla verimli bol foto çektirdi.

Share: