Eşlerine bağlılıklarıyla aşina ibibik kuşlarının ağızotu telaşı

Eşlerine bağlılıklarıyla tanıdık ibibik kuşlarının yemleme telaşı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta ibibik kuşlarının arazide yem telaşı cep telefonu kamerasına yansıdı.

Türkiye’de ahali ortada “baltacı kuş” yerine “çavuş kuşu” yerine bile bildik ibibik kuşları tarım arazilerinde besleniyor.

Kahramanmaraş’ta kaydedilen görüntülerde meydanda arazide mevcut taşkın ve ayrıntılı gagalarıyla ilgi çekici 3 kuş cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İbibik kuşları alelumum haşere, böcek ve haşere larvaları ile besleniyor. Özellikle salyangoz ve solucanlar dahi ibibik kuşlarının rızık maddeleri arasında meydan alıyor. Katmerli ve ayrıntılı gagaları sebebiyle ibibik kuşları toprağı eşeleyerek kurtçukları bile havaya fırlatırlar. Böylece gagalarını açarak kurtçukları havada yakalayarak beslenirler. Haşereler, böcü ve haşere larvaları ibibik kuşları için oldukça şanlı aynı beslenme kaynağıdır.

İbibik kuşları eşlerine bağlılıkları ile bilinirler. Eşi ölen İbibik kuşu eşi öldüğü takdirde bakir benzeri insan aramaz.

İbibik kuşu, gökkuzgunumsular takımının, ibibikgiller familyasında vadi düz biricik kuş türü. Uzunluğu 28 cm kadar, gagası uzun keman biçimindeki kuşun, tüyleri turuncu-kahverengi olup başı sorguçlu ve gücük kanatlı.Share: